Pogoda
30.06.2017 14:01

Drutex otwiera okno na przyszłość

Być może już niedługo jednym tchem będziemy wymieniać marki Apple, Microsoft, Google i Drutex. Polacy pochwalili się stworzeniem inteligentnego okna widzianego do tej pory tylko w filmach Sci-Fi.

Drutex otwiera okno na przyszłość
foto: kadr z wideo

SmartWindow by Drutex to co prawda na razie tylko produkt koncepcyjny, ale producent zapewnia, że jego debiutu rynkowego można oczekiwać „w najbliższej przyszłości”.

Inteligentne okno jest tak naprawdę przezroczystym ekranem LCD obsługiwanym przez interfejs dotykowy – chociaż, jeśli tylko pojawią się takie chęci, można do niego podłączyć także myszkę i klawiaturę.

Matryca została umieszczona w szybie zespolonej, dzięki czemu jest ona chroniona przed warunkami zewnętrznymi. Drutex nie powiedział co prawda, z jakiego systemu operacyjnego korzysta SmartWindow - wiadomo za to, że zastosowano energooszczędny procesor ARM (taki, jaki stosuje się w smartfonach).

Otwiera to perspektywy nawet na zainstalowanie na oknach systemu Windows – Microsoft zapowiedział, że szykuje pełną wersję swojej „dziesiątki” właśnie na architekturę ARM. Okno może także pracować pod kontrolą Androida lub wykorzystywać mniej zaawansowane oprogramowanie opracowane przez dzieł badań i rozwoju Drutex.

Co potrafi SmartWindow by Drutex? Producent przygotował film demonstrujący możliwości okna:

Jak widać, oprócz pójścia drogą Steve’a Jobsa i „zredefiniowania okna” w podobny sposób, jak stało się z telefonami poprzez iPhone’a – wprowadzeniem chociażby wirtualnych żaluzji – Drutex zaatakował także rynek komputerów oraz telewizorów. Po podłączeniu okna do internetu można przeglądać strony www oraz korzystać ze streamingu, SmartWindow może także zastąpić odbiornik TV - niezbędne może być jednak używanie zewnętrznych głośników, jako że producent nie wspomina nic o wbudowaniu w okno źródła dźwięku.

Ciekawie wygląda na przykład wyświetlanie na oknie animowanych fototapet - dzięki temu w środku zimy można by było wyglądać na tropikalną plażę.

Kwestią otwartą pozostają dwa pytania – czy za SmartWindow by Drutex trzeba będzie płacić abonament RTV i czy stolarkę trzeba będzie rejestrować na poczcie oraz czy korzystanie z możliwości multimedialnych okna da się pogodzić z potrzebą zachowania prywatności.

Jeśli bowiem treść czytanych wiadomości, oglądanych filmów czy innych treści multimedialnych przywoływanych w samotności przez osoby spragnione miłości (być może korzystających przy tym z rankingu najlepszych stron porno) będą widoczne także z zewnątrz, szybko może się okazać, że tajemnica korespondencji zostanie mimowolnie złamana przez mieszkających naprzeciwko, którzy także – czy tego chcą, czy nie – dowiedzą się, jakie fantazje erotyczne ma ich sąsiad lub sąsiadka.

Data wprowadzenie inteligentnego okna do sprzedaży nie została podana - zdradzono tylko, że ma to być najbliższa przyszłość. Drutex ani słowem nie wspomniał także o cenie swojego wynalazku - wiadomo tylko, że będzie można go stosować we wszystkich systemach oferowanych przez producenta.

Co sądzicie o SmartWindow by Drutex?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety