Pogoda
16.01.2020 15:42

Dwie rajskie wyspy zniknęły pod wodą. Zatopienie grozi kolejnym

Zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne. Trudno jest oszacować ostateczne skutki pożarów w Australii, a to tylko początek efektów zmian klimatycznych, które niedługo uderzą w naszą planetę.

Indonezja
foto: Shutterstock

Jak informuje Dżakarta Post, powołując się na dane z Indonezyjskiego Forum Ochrony Środowiska, w indonezyjskiej prowincji Sumatra Południowa zniknęły dwie wyspy. Obie znalazły się pod wodą w wyniku podwyższenia się poziomu mórz spowodowanego zmianami klimatu.

Dwie wyspy zniknęły z powierzchni ziemi

Jak twierdzą badacze wysp, Bethe i Gundul znalazły się odpowiednio na wysokości 1 i 3 metry poniżej poziomu morza. Strata jest ogromna, ze względu na fakt, że Bethe była częścią Parku Narodowego Berbak-Sembilang.

Dyrektor Indonezyjskiego Forum Środowiska, Hairul Sobri poinformował, że obie wyspy należące do terytorium Sumatry Południowej w Indonezji nie nie były zamieszkiwane.

Australian Open 2020
Australian Open 2020
Przeczytaj także Dramatyczne sceny na eliminacjach Australian Open. "Nigdy czegoś takiego nie przeżyłam"

Jednak na tym nie koniec dramatu w tej części Indonezji. Zatopienie grozi jeszcze 4 wyspom położonym na wysokości poniżej 4 metrów nad poziomem morza. Niektóre z nich są zamieszkałe. To już prawdziwa katastrofa ekologiczna. W ciągu ostatnich lat przestało istnieć kilkadziesiąt indonezyjskich wysp. Jest to wynik niszczącej środowisko działalności człowieka i zjawisk naturalnych, takich jak tsunami i trzęsienia ziemi. Przyczyną zniknięcia 13 wysp była erozja, a pięciu - działalność eksploatacyjna spółek górniczych.

Ministerstwo ostrzega, że z powodu globalnego ocieplenia w najbliższych latach będą znikać kolejne wyspy. Indonezja zajmuje największy archipelag świata, na który składa się ok. 17 500 wysp. Połowa z nich nie ma jeszcze nazwy.

Zobacz również: Pożary w Australii to początek końca świata? Co mówią przepowiednie

Zmiany klimatyczne w Polsce

Klimat się zmienia drastycznie także w naszym kraju. Z powodu ciepłej zimy szkodniki niszczą zboża ozime, a według ekspertów na mroźną i śnieżną zimę nie mamy co liczyć w tym roku.

Skutki zmian klimatu odczuwamy coraz silniej, a całego świata docierają coraz bardziej niepokojące wieści.

Romana Makówka
Tagi: adrenalina