Pogoda
28.05.2018 10:40

Dwóch 18-latków aresztowanych za zhakowanie „Despacito”

W sprawach naprawdę ważnych sprawiedliwość wymierzana jest naprawdę szybko – dwóch francuskich nastolatków, którzy włamali się na konto VEVO w serwisie YouTube i pozmieniało opisy najpopularniejszych utworów, zostało aresztowanych w miesiąc po swoim wyczynie.

Dwóch 18-latków aresztowanych za zhakowanie „Despacito”
foto: kadr z wideo

Wśród ofiar działających w zorganizowanej grupie 18-latków znalazło się między innymi „Despacito” Luisa Fonsi, a także cieszące się dużą popularnością teledyski do kompozycji Seleny Gomez, Taylor Swift, Katy Perry, Chrisa Browna, Adele, Drake’a i Shakiry.

„Despacito” to jeden z największych przebojów w serwisie YouTube – utwór obejrzano już ponad 5 mld razy, co daleko w tyle zostawia między innymi pierwszego muzycznego „miliardera”, jeśli chodzi o liczbę odsłon – „Gangnam Style” w wykonaniu Psy.

Dwóch francuskich nastolatków, Nassim B. i Gabriel K.A.B., w internecie znanych pod pseudonimami „Prosox” i „Kuroi’ish”, zostało zatrzymanych przez francuską policję, która działała w porozumieniu z prokuraturą w Nowym Jorku, gdzie znajduje się siedziba VEVO.

Nastolatki aresztowane za zhakowanie „Despacito”

Dla 18-latków włamanie się na kanał YouTube VEVO było okazją do podzielenia się ważnymi według nich wiadomościami – w pozmienianych opisach, tytułach i miniaturkach zdjęć znalazły się propalestyńskie hasła. Administratorzy kanału na czas wycofania zmian wprowadzonych przez hakerów czasowo wyłączyli dostęp do zmodyfikowanych teledysków. O dziwo, metalowa wersja nie została podmieniona.

Hakerzy nie starali się nawet za bardzo ukrywać – we wpisie na Twitterze napisali, że włamanie zostało dokonane po prostu dla zabawy i udało się go dokonać za pomocą prostego skryptu.

Wersję nastolatków zdaje się potwierdzać fakt, że w zmienionych opisach niektórych utworów zamiast politycznych haseł znalazły się wpisy typu „Drake przegrał z Prosoksem w Fortnite”.

Zatrzymani nastolatkowie usłyszeli odpowiednio po 5 i 6 zarzutów. Właścicielami VEVO są Universal Music Group i Sony Music Entertainment, mniejszościowe udziały ma Alphabet, spółka-matka Google i YouTube, oraz Abu Dhabi Media.

Jaką sprawiedliwość należy wymierzyć hakerom?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele