Pogoda
29.04.2019 11:08

Dzięki aplikacji ArtSherlock odnaleziono w Niemczech wywieziony podczas wojny obraz

ArtSherlock to prosta aplikacja, w której znajdują się informacje na temat dzieł sztuki zrabowanych z Polski podczas II wojny światowej. Dzięki programowi udało się właśnie odnaleźć kolejny obraz, tym razem znajdujący się w berlińskiej galerii Gemäldegalerie.

ArtSherlock
foto: kadr z wideo

30 mld dolarów – na tyle wyceniono wartość obrazów i rzeźb, które zostały skradzione z naszego kraju podczas II wojny światowej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stara się walczyć o ich odzyskanie – od 2016 roku wykorzystywane są do tego nowe technologie.

Wtedy została udostępniona aplikacja ArtSherlock – wystarczy, że użytkownik zrobi zdjęcie obrazu, żeby można było sprawdzić, czy znajduje się w bazie dzieł utraconych prowadzonej przez resort.

Skuteczność aplikacji zależy od postawy ochotników, którzy program ArtSherlock pobiorą, a następnie użyją w odpowiedniej chwili. Jak na razie projekt sprawdza się całkiem dobrze, skutkując nie tylko odzyskaniem dzieł z zagranicy, lecz także odnajdywaniem zagubionych obrazów w Polsce.

Najnowszym dziełem odnalezionym dzięki programowi jest obraz Pietera de Ringa „Martwa natura” – okazało się, że wisi w berlińskiej galerii Gemäldegalerie. Jego losy były dość skomplikowane, co tłumaczy Mariusz Pilus, prezes Fundacji Communi Hereditate, twórców ArtSherlocka.

"

Użytkownik aplikacji pozostał anonimowy, ale z przesłanego automatycznie do systemu kolorowego zdjęcia można było wywnioskować, że zostało wykonane z ekranu komputera. Przy odrobinie szczęścia, zlokalizowanie oryginału stanowiło już tylko kwestię czasu. Bez większego trudu, ale i z niedowierzaniem, udało mi się ustalić aktualne miejsce jego przechowywania. W przeciwieństwie do większości zidentyfikowanych i odnalezionych dotychczas dzieł sztuki uznawanych za straty wojenne, obraz nie jest przedmiotem oferty aukcyjnej. Podziwiany codziennie przez setki zwiedzających, opisany i reprodukowany w literaturze przedmiotu, wisi na ścianie jednego z czołowych muzeów Europy, w jednym z największych zbiorów malarstwa na świecie. "

ArtSherlock pomoże odzyskać zrabowane Polsce dzieła sztuki
ArtSherlock pomoże odzyskać zrabowane Polsce dzieła sztuki
Przeczytaj także ArtSherlock pomoże odzyskać zrabowane Polsce dzieła sztuki

Aplikacja ArtSherlock pomogła odnaleźć zagubiony podczas II wojny światowej obraz

Gemäldegalerie gościła obraz „Martwa natura” do 1883 roku – dzieło zostało potem przekazane do Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Podczas II wojny światowej, w celu ochrony obrazu przed alianckimi bombardowaniami, dzieło zostało wywiezione w obawie przed zniszczeniem.

Mimo, że Wrocław przed wojną nie leżał w Polsce, w świetle międzynarodowego prawa nasz kraj ma do niego tytuł prawny – dzieło należało przed wojną do „państwa i samorządów oraz innych instytucji o charakterze publicznym”, w związku z czym powinno w tej instytucji pozostać.

Zobacz także: >> Sprawdź, czy Twoje selfie wisi w muzeum <<

Nie wiadomo jeszcze, czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego wystąpi o zwrot obrazu Pietera de Ringa.

Zainstalujecie ArtSherlocka?

Tagi: Mobile