Pogoda
24.03.2020 12:06

Dzieło Malczewskiego sprzedane za rekordową kwotę

Obraz Jacka Malczewskiego "Artysta i Chimera” z 1906 r. został sprzedany za rekordową kwotę. Licytacja odbyła się w Domu Aukcyjnym Agra-Art.

Aukcja
foto: shutterstock.com

22 marca 2020 roku odbyła się licytacja sztuki w Domu Aukcyjnym Agra-Art. Przedmiotem aukcji został obraz Jacka Malczewskiego "Artysta i Chimera". Dzieło pochodzi z 1906 roku i jest drugą częścią znanego tryptyku artysty. Jego autorski tytuł to "Stara baśń", a obraz był wielokrotnie wspominany w literaturze i innych tworach kulturowych.

Dzieło Malczewskiego sprzedane za rekordową kwotę

Na obrazie widzimy chimerę, która jest symbolem sztuki obezwładniającej artystę - ukazanego w roli niewolnika, sługi. Znany motyw wielokrotnie powracał w dziełach Jacka Malczewskiego.

Jurek Owsiak
Jurek Owsiak
Przeczytaj także Rekordowe aukcje WOŚP. Gigantyczne kwoty za gadżety i lunche

Dzieło zostało sprzedane za rekordową kwotę 3,1 miliona złotych. Jeśli włączymy do tego opłaty aukcyjne cena wyniesie 3,6 miliona. Jest to najwyższe notowanie jeśli chodzi o dzieła artysty sprzedawane na licytacjach. Cena wywoławcza za obraz wynosiła 500 tysięcy złotych.

Jak czytamy na onet.pl, wiceprezes Agra-Art - Konrad Szukalski opowiedział

"

Zakup tej klasycznej kompozycji pędzla Malczewskiego można traktować jako poszukiwanie bezpiecznej i pewnej inwestycji w niełatwych czasach. Z drugiej strony jest to sygnał potwierdzający proces dojrzewania krajowego rynku aukcyjnego oraz rosnącego doświadczenia naszych kolekcjonerów. "

Zobacz też: Walentynkowy mural Banksy'ego zniszczony przez wandali 

Tagi: Rock News