Pogoda
09.11.2018 14:09

Dzień Kina Polskiego 2018 już 11 listopada! Jak będzie obchodzony?

Już w najbliższą niedzielę będziemy świętować nie tylko 100-lecie niepodległości, lecz również 110. urodziny rodzimej kinematografii. Z tej okazji w całym kraju odbędzie się Dzień Kina Polskiego organizowany przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Dzień Kina Polskiego 2018
foto: materiały organizatora

W związku z obchodami 100-lecia niepodległości, Stowarzyszenie Kin Studyjnych postanowiło uczcić ten wyjątkowy dzień w kinie, organizując Dzień Kina Polskiego 2018. Okazja do świętowania jest tym większa, że z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę zbiegają się 110. urodziny polskiej kinematografii. Pierwszy polski film powstał bowiem już w 1908 roku. Była to „Pruska kultura” zrealizowana w zaborze rosyjskim przez kantor kinematograficzny Siła.

Z okazji Dnia Kina Polskiego 2018 w 100 kinach zrzeszonych w Sieci w całym kraju zagoszczą wybrane filmy polskie. Jakie tytuły znalazły się w programie i które kina dołączyły do akcji?

Dzień Kina Polskiego 2018 - jakie filmy znajdą się w programie?

Niektóre kina biorące udział w wydarzeniu oferują widzom pojedyncze seanse, inne natomiast postawią na całodniowy maraton najlepszych polskich filmów. Widzowie będą mogli spotkać się z różnorodnymi odsłonami polskiego kina – rozpoczynając od najnowszych propozycji kina artystycznego, jak nagrodzona w Cannes „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego czy „53 wojny” z Magdaleną Popławską w roli głównej, przez filmy dotyczące polskiej historii, m.in. „Dywizjon 303” czy „Kamerdyner” Filipa Bajona, a kończąc na kultowych pozycjach takich jak „Miś” Stanisława Barei, „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Jowita” Janusza Morgensterna.W niektórych kinach będzie można zobaczyć nawet polskie filmy przedwojenne i międzywojenne (m.in. „Szaleńcy” czy „Cud nad Wisłą”).

Nie zabraknie również polskiego dokumentu. Uczestnicy Dnia Kina Polskiego zobaczą m.in. filmy „Młynarski. Piosenka finałowa”, „Republika. Narodziny Legendy” (do zobaczenia w kinie Muza w Lublinie) czy „Wieś pływających krów” (Kino Miejsce w Zakopanem). Kinomani będą mogli też obejrzeć najlepsze filmy krótkometrażowe (kino Agrafka w Krakowie). Nie zapomniano też o najmłodszych widzach. W Kędzierzynie-Koźlu czy Skierniewicach dzieciaki zobaczą bajki ze zbiorów FINA. Nie zabraknie też spotkań z twórcami czy warsztatów filmowych oraz specjalnych wydarzeń. Ciekawym pomysłem jest np. pokaz filmu „Rejs” Marka Piwowarskiego w stylu „quote-along”, czyli z polskimi napisami wyświetlanymi pod ekranem. Na taki zabieg zdecydowało się Kino Pod Baranami w Krakowie.

Dzień Kina Polskiego 2018 - jakie kina biorą udział?

Do programu przyłączyły się kina z całej Polski – zarówno te z dużych miast jak Warszawa, Poznań czy Kraków, jak i mniejszych – Sławno, Włoszczowa czy Złocieniec. Poniżej zamieszczamy mapę miast, w których kina świętują Dzień Kina Polskiego 2018:

Dzień Kina Polskiego mapa

Bilety na wszystkie seanse odbywające się w ramach Dnia Kina Polskiego 2018 będą kosztowały symboliczne 11 złotych.

Akcję organizuje Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Filmoteką Narodową. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie na stronie organizatora.

Weronika Tołwińska
Tagi: News polskie filmy