E-sport stał się w Polsce sportem w świetle prawa
Michał Tomaszkiewicz
26.06.2017 13:07
E-sport stał się w Polsce sportem w świetle prawa Fot. Jakob Wells, CC BY 2.0

Dzięki nowelizacji ustawy o sporcie z 2010 roku granie w gry stało się w naszym kraju prawdziwym sportem – chociaż Ministerstwo Sportu i Turystyki wydaje się być tym faktem nieco przestraszone.

Sejm przegłosował zmiany w prawie, dzięki którym definicja sportu została rozszerzona. Do tej pory jego definicja brzmiała w taki sposób:

1. Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.

W nowym brzmieniu ustawy pojawił się dodatkowy punkt:

1a. Za sport uważa się również współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego.

Dla graczy znaczenie tego zapisu jest jednoznaczne – resort nie jest jednak skory do oficjalnego przyznania, że e-sport stał się sportem. W oficjalnych komentarzach można usłyszeć, że chodzi tu raczej o zmiany techniczne i symboliczne, które statusu prawnego zmagań w grach nie zmieniają.

Mimo więc zmiany prawa Ministerstwo Sportu i Turystyki dalej uważa, że sport elektroniczny nie został zrównany z tradycyjnym – wskazuje za to, że dzięki nowemu punktowi pojawiły się nowe możliwości promowania i realizowania programów upowszechniających aktywność fizyczną wśród zawodników zmagających się umysłami.

Czy e-sport stał się więc sportem tylko teoretycznie? Niekoniecznie – nieoficjalnie mówi się, że nowe przepisy mają za zadanie umożliwiać między innymi przeprowadzanie kontroli antydopingowych wśród zawodowych graczy.

Mowa tu przede wszystkim o środkach farmaceutycznych mających poprawiać refleks i koncentrację, chociaż można sobie wyobrazić, że za doping zostaną uznane także nielegalne programy wspomagające w rozgrywce.

Nowe prawo daje także możliwość powstania Polskiego Związku E-sportowego – jak nieoficjalnie wiadomo, resort będzie dążył, żeby taka organizacja zaczęła w Polsce funkcjonować. Elektroniczny sport cieszy się w końcu w Polsce dużą popularnością - trwają rozgrywki pierwszego sezonu Polskiej Ligi Esportowej, a transmisje z rozgrywek CS:GO i LOL były transmitowane na antenie Polsatu.

Długie spodnie sportowe męskie - do sportu i nie tylko

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.