Pogoda
05.07.2017 15:26

ELIGA - rozgrywki najlepszych polskich drużyn e-sportowych

Takiej inicjatywy jeszcze w polskim e-sporcie nie było – za organizację ogólnopolskiej ligi CS:GO wzięły się najlepsze drużyny z naszego kraju. We wzorowanej na rozgrywkach piłkarskich ELIDZE znajdziemy przede wszystkim emocje – mecze twarzą w twarz i kibiców oglądających spotkania na żywo.

ELIGA - rozgrywki najlepszych polskich drużyn e-sportowych
foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

ELIGA będzie własnością drużyn, które będą brać udział w rozgrywkach. Jej główni organizatorzy to Team Kinguin oraz PRIDE Gaming, listy intencyjne o przystąpieniu do ligi podpisały już także inne wiodące polskie drużyny – ich nazwy nie zostały jeszcze podane do wiadomości.

Wiadomo, że w pierwszej odsłonie ELIGI ma być ich łącznie 8 – kolejne sezony mają przynosić stopniowe zwiększanie liczby rywalizujących zespołów do 16, w dalszych planach jest także wprowadzenie niższych klas rozgrywkowych, tak by poszczególne drużyny grały nie tylko o sławę, chwałę i nagrody, lecz także o awanse lub utrzymanie się w elicie.

Plany ELIGI są bardzo ambitne – w pełni oddaje je motto, które zostało zamieszczone na stronie projektu:

"

Mówili, że nigdy nie wypełnimy stadionów. Spójrzcie, gdzie jesteśmy dziś. "

Polacy szaleją na punkcie e-sportu

E-sport cieszy się w Polsce ogromną popularnością – rozgrywane w Katowicach finały mistrzostwa Intel Extreme Masters ogląda na miejscu 160 000 osób. Dla porównania – podobne imprezy organizowane w Niemczech czy USA cieszą się 10-krotnie mniejszą frekwencję.

Zupełnie inaczej wygląda jednak zestawienie pokazującą wartość rynkową największych e-sportowych drużyn wywodzących się z tych państw – zagraniczne teamy wyceniane są na 60-70 mln dolarów, podczas gdy najlepsze polskie drużyny wyceniane są na skromne 2 mln USD.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Według szacunków, w 2017 roku mamy w Polsce 700 000 kibiców e-sportowych. Liczba ta ma wzrastać o 30% rocznie, co – najprawdopodobniej – da naszemu krajowi tytuł lidera pod względem szybkości przekonywania się fanów do elektronicznych rozgrywek.

Założyciele ELIGI szacują, że Polska trafić do pierwszej piątki krajów na całym świecie pod względem liczby osób śledzących mecze e-sportowe. Organizowane przez Team Kinguin i PRIDE rozgrywki mają sprawić, że nasze zespoły staną się siłą liczącą się na świecie.

Kibicujesz zespołom e-sportowym?

Ku chwale e-sportowców

Zapewnienie rozrywki kibicom to tylko jeden z celów, który przyświeca ELIDZE – nie jest on nawet podawany jako główny powód powstania rozgrywek.

ELIGA ma zagwarantować zwiększanie poziomu polskich drużyn przez zapewnienie im dostępu do wiedzy i umiejętności innych uczestników rozgrywek. Najbardziej utytułowane zespoły deklarują chęć przekazywania swoich doświadczeń zespołom, które mają ambicję dołączyć do czołówki i liczyć się na arenie międzynarodowej.

Pomoc ma być udzielana także przez organizatora rozgrywek – ELIGA będzie wspierać drużyny podczas zdobywania osobowości prawnej, ułatwi pozyskiwanie sponsorów oraz zapewni stały przychód dla uczestników ligi.

Zyski osiągane przez organizację mają być dzielone równo pomiędzy tworzące je drużyny, tak by nie tylko najlepsi zdobywali fundusze na rozwój i inwestycje. Drużyny, które chcą przystąpić do ELIGI widzą w niej jednak szansę na profesjonalizację, a nie tylko zarobienie pieniędzy – finanse to dla nich sprawa drugorzędna.

Najważniejsze i największe rozgrywki w Polsce

Twórcy ELIGI nie ukrywają, że ich dzieło wzorowane jest na działaniu piłkarskiej Ekstraklasy. Na początku zespoły rywalizować będą ze sobą w jednej grupie, z czasem jednak zostaną wprowadzone także niższe szczeble ligi e-sportowej.

Pozwoli to na szlifowanie umiejętności także graczom, którzy dopiero przebijają się do ścisłej czołówki – zwycięzcy poszczególnych klas rozgrywkowych mają awansować wyżej i grać z przeciwnikami prezentującymi wyższy poziom e-sportowy.

ELIGA chce stać się największą organizacją prowadzą rozgrywki e-sportowe w Polsce – nie oznacza to jednak, że zamierza walczyć z konkurentami. Wręcz przeciwnie – założyciele deklarują chęć współpracy z lokalnymi turniejami i obejmowanie ich patronatem, o ile spełnią stawiane im wymogi.

Początkowo ELIGA ma koncentrować się na CS:GO – pomysłodawcy nie ukrywają, że formuła rozgrywek będzie dopracowywana pomiędzy sezonami, tak by uwzględniać obserwacje czynione przez grające w niej zespoły. Gdy uda się opracować działający i satysfakcjonujący model, ELIGA zostanie poszerzona o inne gry – ich wyboru będą dokonywać zrzeszone w rozgrywkach drużyny.

ELIGA startuje sezonem „0”

Osiem drużyn, które przystąpią do debiutanckich rozgrywek, zmierzy się ze sobą w systemie każdy z każdy, łącznie daje to do rozegrania 7 kolejek. Faza zasadnicza ma odbyć się we wrześniu i październiku 2017 roku.

W każdym tygodniu rozgrywane będą 4 mecze – 3 spotkania będą pokazywane jako transmisja internetowa, jedno będzie pokazywane przez profesjonalne studio telewizyjne, będą w nim także uczestniczyć kibice.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Założycielom ELIGI zależy, żeby spotkania obfitowały w emocje, dlatego też drużyny będą rozgrywać swoje spotkania spotykając się w rzeczywistej lokalizacji (te mają się zmieniać w poszczególnych kolejkach). Zespoły otrzymają szansę gry przed własną publicznością – mają wskazać po kilka miejsc, w których będzie im wygodnie rozgrywać mecze.

Na widownię będzie można trafić najprawdopodobniej biorąc udział w konkursie. W pierwszym sezonie nie przewidziano zbyt dużo miejsc dla fanów, z czasem jednak, - jeśli ELIGA spełni swoje zadanie – być może każda z e-sportowych drużyn będzie dysponować własnym stadionem, a na spotkania kupić będzie można bilety.

Zwieńczeniem pierwszego sezonu ma być finał, który zostanie rozegrany jako oddzielne wydarzenie w listopadzie 2017 roku.

Dla graczy, przez graczy

ELIGA podkreśla, że jest organizacją, która jest reprezentacją głosów i poglądów profesjonalnych graczy oraz drużyn, w których występują. Każdy z zespołów, który zostanie udziałowcem spółki, ma dysponować głosem o takiej samej wadze.

Organizacja ma nie tylko przeprowadzać rozgrywki i umożliwiać rozwój biorących w nich udział graczom – ELIGA chce także kształcić kadry specjalistów z branży e-sportowej (menedżerów, komentatorów, dziennikarzy itp.).

Ta liga ma wzmocnić polskie zespoły e-sportowe i zapewniać im równe prawa.

Będziesz śledzić rozgrywki ELIGI?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki outdoor męskiej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry