Pogoda
15.03.2016 14:22

Egzaminatorzy oblewają za zbyt wczesne włączenie świateł

Zmiany w przepisach dotyczących egzaminu na prawo jazdy kategorii B – wprowadzone 24 lutego 2016 roku – w znaczącym stopniu przyczyniły się do zwiększenia odsetka niezdających.

Egzaminatorzy oblewają za zbyt wczesne włączenie świateł
foto: kadr z wideo

Już na samym placu ogromna część egzaminowanych oblewa. Wszystko przez kolejność w jakiej wykonują czynności – informuje Dziennik Wschodni. Najpierw osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami powinna ustawić lusterka, następnie zapiąć pasy, uruchomić silnik i na samym końcu włączyć światła. Przed ruszeniem kursant zobligowany jest do rozejrzenia się na boki. Przed zmianą przepisów, najpierw należało włączyć światła, a następnie przekręcić kluczyk w stacyjce.

Zdaniem przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, same zmiany są kosmetyczne. W praktyce jednak zdecydowanie większa liczba osób nie zdaje egzaminu przez proste błędy popełnione w początkowej fazie części praktycznej. Wystarczy pomylić się z kolejnością wykonywanych czynności żeby zaprzepaścić swoje szanse na uzyskanie uprawnień. Z kolei ponowne przystąpienie do egzaminu to wydatek 140 zł.

Co ciekawe, w przepisach obowiązujących od 25 lutego 2016 roku – dotyczących wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdem – zmieniły się także wymogi względem zdjęć. W drugim rozdziale pisma rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa pojawił się zapis:

"

Kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. "

W praktyce oznacza to, że osoba na zdjęciu ma być ustawiona frontalnie, a nie tak jak wcześniej – lewy półprofil z widocznym lewym uchem.

Tagi: News