Pogoda
28.06.2016 12:54

Elektryczne ciężarówki wyjechały na publiczne drogi

Szwedzi mają swój własny pomysł na ciężarówki przyszłości. Według jednego z wdrażanych projektów, miałyby one poruszać się niczym trolejbusy.

Elektryczne ciężarówki wyjechały na publiczne drogi
foto: materiały prasowe

Przedsięwzięcie wkroczyło w kolejną fazę. Obecnie trwają testy w prawdziwym ruchu ulicznym. To efekt współpracy czołowych firm ze szwedzkim rządem nad projektem zakładającym „elektryzację dróg”. Niedaleko miasta Galva w centralnej Szwecji uruchomiono 2-kilometrową drogę uzbrojoną w technologię Siemens, kompatybilną ze specjalnie przygotowaną ciężarówką marki Scania.

Takie rozwiązanie pozwala korzystać pojazdom ciężarowym z napędu w pełni elektrycznego, co czyni je hybrydami. Poruszać się mogą na „zelektryzowanych” pasach ruchu. Wszystkie wykorzystane do projektu TIR-y spełniają restrykcyjne normy Euro 6 i są wprawiane w ruch dzięki biopaliwom.

Sama koncepcja jest banalnie prosta i dotychczas była wykorzystywana jedynie w miastach. To tak naprawdę powielenie idei trolejbusów poruszających się wzdłuż sieci trakcyjnych. Dzięki specjalnie zamontowanym w ciężarówkach odbierakom prądu, mogą one korzystać z energii dostarczanej za pośrednictwem zawieszonych nad jezdnią przewodów. Za sprawą tradycyjnego silnika spalinowego są one wciąż w pełni niezależne. W momencie, gdy kierowca chce skorzystać z energii elektrycznej, uruchamia specjalny mechanizm pozwalający na automatyczne podnoszenie i opuszczanie pantografu.

Zdaniem Claes Erixona, szefa działu ds. badań i rozwoju w Scanii, innowacyjna autostrada może być przyszłością transportu:

"

Dzisiaj jesteśmy na inauguracji pierwszej elektrycznej autostrady. W tym przedsięwzięciu bierze udział jedna z naszych hybrydowych ciężarówek, która już jest dostępna na rynku. Z pomocą firmy Siemens dodaliśmy pantograf, dzięki czemu z pojazd może być w pełni elektryczny. "

Swojego entuzjazmu nie krył również Ibrahim Baylan, jeden z ministrów zajmujących się energią:

"

Jestem przekonany, że elektryzacja transportu będzie kluczowa w zapobieganiu zmian klimatycznych. Już teraz dysponujemy technologią, na której możemy skorzystać wszyscy, nie tylko środowisko, ale także gospodarka i ludzie w Szwecji. "

To rozwiązanie zdaje się nie mieć większych wad, tak przynajmniej twierdzą pomysłodawcy. W razie chęci wyprzedzenia wolniej poruszającego się pojazdu, wystarczy schować pantograf, dokonać manewru, powrócić na swój pas i z powrotem podłączyć się do sieci trakcyjnej, wykorzystując napęd elektryczny.

Według obliczeń w ten sposób można zredukować emisję niebezpiecznych substancji do atmosfery o około 80 do 90%. Chętni do skorzystania z tego innowacyjnego rozwiązania są także przedstawiciele niemieckiego rządu.

Co ciekawe, nie tylko Szwecja spośród krajów skandynawskich chce inwestować w alternatywne źródła napędu. Norwegia ma zamiar od 2025 roku zakazać sprzedaży aut spalinowych.

Jak Wam się podoba ta technologia?

Tagi: News