Pogoda
27.09.2016 10:25

Elektryczny McLaren P1 dla 6-latków

Mały samochodzik Brytyjskiego producenta stanowi świetną propozycję dla najmłodszych osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę ze sportową marką.

Elektryczny McLaren P1 dla 6-latków
foto: materiały prasowe

Kosztuje 486 dolarów – jest zatem nieporównywalnie tańszy w stosunku do prawdziwego samochodu. Kompaktowe autko dla dzieci w wieku do 6 lat ma zadebiutować pod koniec października 2016. Za jego wzór posłużył najbardziej bezkompromisowy model McLarena – P1.

Mali szczęściarze będą mogli cieszyć się pojazdem, który jest absolutnie niedostępny nawet dla najbogatszych rodziców. Wszystko dlatego, że miniaturka P1 jest kabrioletem, a oryginał nie występował w takiej wersji nadwoziowej. Pomimo tych zmian, mały McLaren wciąż ma unoszone do góry drzwi.

Autko potrafi osiągnąć swoją maksymalną prędkość jeszcze szybciej, niż oryginał – już po 2 sekundach adepci jazdy samochodem będą podróżować z prędkością 5 km/h. P1 w tym czasie zbliżałoby się do 100 km/h, a więc do rozpędzenia się do maksymalnych 350 km/h byłaby jeszcze daleka droga.

Po zajęciu miejsca za kierownicą w miniaturowym P1, kierowca będzie mógł wybrać jedno z trzech przełożeń, włącznie ze wstecznym. Do tego do jego dyspozycji będzie także odtwarzacz mp3 z systemem audio.

Oryginalny McLaren P1 jest hybrydowym hipersamochodem. Auto w koncepcyjnej wersji zadebiutowało w 2012 roku podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu. Pierwsi klienci otrzymali swoje pojazdy w październiku 2013. Wyprodukowano zaledwie 375 sztuk tego modelu, z czego do USA trafiło 34%, a do Europy – 26%.

Tylnonapędowy samochód z centralnie umieszczonym silnikiem M838TQ V8 o pojemności 3,8 litra wspomagany jest przez jednostki elektryczne. Łączna moc układu to 904 KM. Moment obrotowy przenosi na tylne koła 7-biegowa, dwusprzęgłowa przekładnia. Maksymalny zasięg auta według standardów EPA wynosi 480 kilometrów.

McLaren ujawnił, że P1 przejechał długą pętlę Nurburgringu ze średnią prędkością 179 km/h, nigdy nie podając oficjalnego czasu. Nietrudno jednak wyliczyć, że 20,6-kilometrowy odcinek pokonano w mniej niż 7 minut.

Co ciekawe, brytyjski producent sportowych samochodów do 2022 planuje stworzenie superwydajnego w pełni elektrycznego pojazdu, którym będzie można jeździć po torze przez bite 30 minut. Tyle samo czasu wymagać będzie naładowanie baterii do pełna.

Tagi: Duperele McLaren