Elon Musk chce stworzyć małpy-cyborgi grające w gry wideo. Zapowiada testy na ludziach

05.02.2021 07:38
Elon Musk Fot. BRITTA PEDERSEN/AFP/East News

Elon Musk ma nowy plan. Firma Neuralink pracuje obecnie nad implantami mózgowymi testowanymi na małpach. Urządzenia pozwalają zwierzętom grać w gry wideo za pomocą myśli.

Czy w przyszłości ludzkość będzie komunikować się z urządzeniami elektronicznymi za pomocą myśli? Do tego dąży Elon Musk. Przedsiębiorca zdradził, że jego firma opracowuje implant, który pozwoli na zdalne sterowanie różnego rodzaju maszynami. Królikami doświadczalnymi ambitnych planów są na razie małpy.

Elon Musk chce stworzyć małpy-cyborgi grające w gry

O tym, że miliarder jest wizjonerem, słyszał chyba każdy, nawet osoba nieszczególnie interesująca się nowymi technologiami. Dzięki firmie Tesla na świecie jest co raz więcej samochodów elektrycznych, z kolei przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego SpaceX nadal pracuje nad wysłaniem człowieka na Marsa.

Polecamy

Musk realizuje swoje pomysły także na innym polu. Od kilku lat Neuralink Corporation pracuje nad udoskonaleniem interfejsu mózg-komputer. Tego typu połączenie nie jest jedynie futurystyczną zachcianką, ale przede wszystkim ma służyć wyższemu celowi - pomocy osobom, które nie są w stanie władać swoim ciałem. Jak podaje Sky News, Musk zdradził, że prace nad interfejsem mózg-komputer weszły na nowy poziom. Naukowcy podłączyli bowiem szympansowi implant, który ma za zadanie kontrolowanie myślami prostej gry wideo.

Polecamy

W mózgu zwierzęcia umieszczono urządzenie o drobnych przewodach cieńszych od ludzkiego włosa, które podłączono do 3000 elektrod. Są one w stanie kontrolować 1000 neuronów. Technologia jest jednak jeszcze w powijakach i pierwszym sukcesem ma być moment, w którym dwie małpy z implantami będą mogły odbyć partię Ponga za pomocą umysłu.

Jedną z rzeczy, które staramy się ustalić, jest to, czy możemy pozwolić małpom grać ze sobą za pomocą umysłu w Ponga. To byłoby całkiem fajne.

Mowa o słynnej grze na Atari, bazującej na zasadach znanych z tenisa stołowego. Musk od razu zaznaczył, że aktywiści walczący o prawa zwierząt nie muszą się bać o los małpy, która bierze udział w eksperymencie.

Implantu nie widać, a on jest szczęśliwą małpą. Poszliśmy dla nich o krok dalej.

Jedna z rządowych agencji miała określić laboratorium jako "najmilszy ośrodek dla małp" jaki widziano. Musk zapowiedział, że jeśli eksperymenty się powiodą, ma w planach testy interfejsu na ludziach, ponieważ jest przekonany o nieszkodliwości implantu.

Mógłbym teraz mieć implant Neuralink w głowie i nawet byście się nie zorientowali. Może mam...

Jak widać, zamiary przedsiębiorcy są bardzo poważne.

Polecamy

Neuralink i interfejs mózg-komputer

Osoby zainteresowane tematem zapewne wiedzą, że to nie pierwsza próba firmy Muska w stworzeniu przełomowego narzędzia dającego możliwość swobodnej komunikacji z różnymi urządzeniami za pomocą myśli. W 2020 roku naukowcy z Neuralink eksperymentowali na świniach. Uczeni zajmujący się tą tematyką byli jednak sceptycznie nastawieni do wyników badań na prosiakach, bo ich zdaniem Musk udowodnił jedynie działanie technologii, którą wynaleziono wiele lat temu.

Polecamy

Miejmy jednak nadzieję, że Neuralink odniesie sukces i rzeczywiście z czasem stworzy interfejs mózg-komputer, który będzie przełomem w pomocy ludziom z uszkodzeniami mózgu i rdzenia kręgowego. Musk wydaje się być przekonany, że przełomowe odkrycia będą miały wkrótce duży wpływ nie tylko na naukę alei ludzkość, chociaż nie będziemy ukrywać, że zapewnienia wizjonera brzmią trochę jak wyjęte ze stron powieści science fiction. Z drugiej strony należy pamiętać, że kilkanaście lat temu niewiele osób sądziło, że internet zrewolucjonizuje świat. Z pewnością żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, ponieważ technologia rozwija się w zastraszającym tempie.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.