Elon Musk zaprezentował Teslę Model 3

01.04.2016 10:05
Elon Musk zaprezentował Teslę Model 3 Fot. kadr z wideo

Jeden z najbardziej wyczekiwanych samochodów tego roku został zaprezentowany w Los Angeles. Model 3 jest najtańszym autem w gamie marki Elona Muska.

Nowa Tesla trafi do sprzedaży na początku 2017 roku z ceną 35 000 dolarów. Podczas pierwszej prezentacji na żywo, dyrektor generalny amerykańskiej marki ogłosił, że ponad 115 000 osób złożyło zamówienia na najmniejszą Teslę w przeciągu zaledwie pierwszych 24 godzin. Wszyscy oni uiścili w przedsprzedaży opłatę w wysokości 1000 dolarów.

Sam samochód wyglądem przypomina mniejszą wersję Modelu S, z tą różnicą że został on pozbawiony charakterystycznej „osłony chłodnicy”. Wymiarami auto jest podobne do Audi A4, BMW serii 3, czy Mercedesa klasy C, czyli trzech największych konkurentów w tym samym pułapie cenowym. Z kolei we wnętrzu Tesli znalazł się ogromny ekran dotykowy o przekątnej 15 cali, umieszczony poziomo, a nie tak jak dotychczas w innych modelach – pionowo.

Zdaniem Muska nowy model ma być bardziej przestronny i komfortowy niż porównywalne auta z tego samego segmentu, a to wszystko zawdzięcza bateriom umieszczonym pod podłogą. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się inżynierom Tesli przesunąć przednie siedzenia do przodu. Ponadto sama konsola środkowa ze wszystkimi panelami sterowania zajmuje mniej miejsca niż w konwencjonalnym aucie. Producent zapewnia, że we wnętrzu będzie mogło wygodnie usiąść pięć dorosłych osób – nawet jeśli na pokładzie umieści się 2-metrową deskę surfingową.

Elon zagwarantował, że Model 3 będzie w stanie zdobyć 5 gwiazdek w każdej kategorii NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration). Ponadto, bez względu na poziom wyposażenia, standardem będzie funkcja autonomicznej jazdy oraz technologia pozwalająca na korzystanie ze stacji szybkiego ładowania.

Najmniejsza i zarazem najwolniejsza Tesla od 0 do 100 km/h ma rozpędzać się w mniej niż 6 sekund – jednak dostępne będą także mocniejsze odmiany. Według standardów EPA zasięg ma wynosić nawet 350 km. Przy okazji debiutu nowego modelu, przedstawicielstwo marki ogłosiło, że do końca 2017 roku zwiększy się liczba punktów obsługi klienta z 215 do 441.

Jednak Elon Musk wciąż trzyma większość informacji o nowym modelu dla siebie – potwierdził, że ujawnione dotychczas dane stanowią jedynie jedną trzecią wszystkich komunikatów, które ma zamiar podać do publicznej wiadomości.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.