Pogoda
02.07.2016 18:30

Emoji pomagają zdrowo się odżywiać

W sklepowym eksperymencie wykazano, że oznaczenie dróg do stoiska z warzywami za pomocą emoji zwiększyło wydatki na tę zdrową żywność.

Emoji pomagają zdrowo się odżywiać
foto: materiały prasowe

Co więcej, jak skrupulatnie odnotowano badając kupowane przez klientów produkty, pożywna zielenina trafiała do ich koszyków nie obok, lecz zamiast żywności, która na zdrowie ma raczej negatywny wpływ – takiej jak na przykład chipsy.

Wyniki badania opublikowano w specjalistycznym biuletynie Journal of Nutrition Education and Behavior.

Odkryta wysoka siła perswazji emoji cieszy naukowców, według których proste oznakowanie sklepów symbolami może znacznie poprawić sytuację dietetyczną całego społeczeństwa. Mowa jest nawet o możliwości wydatnej zmiany w dziedzinie zdrowia publicznego.

Jak przeprowadzono badanie? Wybrano należące do tej samej sieci sklepy, starając się je tak dobrać, by profil demograficzny okolicznych mieszkańców (taki jak wiek, wykształcenie, zamożność itp.) był jak najbardziej zbliżony.

Przez pierwsze 2 tygodnie zbierano dane kontrole. Następnie w jednej z placówek umieszczono emoji – uśmiechniętą, mrugającą okiem twarz wraz z uniesionym w górę kciukiem – obok którego naklejane były duże zielone strzałki kierujące do działu warzywnego. Dodano także napisy motywujące – na przykład „podążaj za zieloną strzałką po zdrowie”.

Obserwacje tak oznakowanej placówki trwały przez kolejne 2 tygodnie, przy czym zbierano dla porównania dane także z pozostawionego bez zmian sklepu.

Wyniki pokazały, że w w ciągu tych dwóch tygodni wydatki na jarzyny w oznakowanym emoji punkcie wzrosły o 8% przy zachowaniu tej samej średniej wydatków na pożywienie.

Dla pewności powtórzono eksperyment w dwóch kolejnych parach lokacji (z innym profilem klientów), za każdym razem zyskując analogiczne dane. Użycie emoji (i strzałek) jako zachęty do zdrowego odżywiania się skutkowało nawet 15-procentowym wzrostem wydatków na owoce i warzywa.

Nie podano, czy wśród kupowanych chętniej produktów roślinnych znajdował się szpinak.

Ciekawe, jakie wyniki udałoby się osiągnąć, gdyby przeprowadzający eksperyment zdecydowali się użyć emoji z zestawu dla prawdziwego metalowca.

A Wy do czego użylibyście perswazyjnej mocy emoji?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele