Pogoda
30.04.2020 13:27

Empik i firma LPP wycofują się z 40 galerii handlowych. Powodem konsekwencje pandemii koronawirusa

W wielu galeriach sklepy Empik, Cropp, House itp. nie zostaną otwarte 4 maja. Firmy rozwiązały umowy z powodu konsekwencji, jakie wywołała pandemia koronawirusa.

Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)
Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

4 maja 2020 roku otwarte zostaną w Polsce galerie handlowe. Niestety, w części z nich niektóre sklepy pozostaną zamknięte. Władze Empiku i LPP podjęły decyzję o rozwiązaniu umów z wybranymi galeriami, w wyniku konsekwencji, jakie wywołała pandemia koronawirusa.

Empik i LPP wycofują się z 40 galerii handlowych

Sklepy należące do LPP (między innymi House, Cropp, Sinsay, Reserved, Mohito) zajmują ok. 30% ogólnej wynajmowanej przez spółkę powierzchni w galeriach handlowych, co daje ok. 300 tys metrów kwadratowych. W oficjalnym oświadczeniu ujawniono, że sklepy wciąż pozostaną zamknięte, gdyż spółka postanowiła odstąpić od części umów dotyczących korzystania z powierzchni handlowych zawartych z właścicielami polskich galerii handlowych.

galeria handlowa
galeria handlowa
Przeczytaj także Rządowa aplikacja śledząca będzie przepustką do sklepu w galerii. Władze zalecają organizowanie dla użytkowników dodatkowych promocji

W oświadczeniu zarządu spółki czytamy:

"

Wobec zaistniałych okoliczności spowodowanych pandemią COVID-19 wykonywanie umów, o których mowa na dotychczasowych warunkach jest trwale niemożliwe, co uzasadnia skorzystanie przez LPP z przysługujących LPP uprawnień.  "

Wiceprezes zarządu LPP ujawnił, że w marcu firma poniosła straty w wysokości ok. 120 milionów złotych. Sprawa nie jest jednak przesądzona. W swoim oświadczeniu władze spółki jasno zasygnalizowały, że są gotowe do negocjacji i podpisania nowych umów, zawierających warunki adekwatne do obecnej sytuacji. Problem stanowi przede wszystkim czynsz, którego dotychczasowa wysokość jest zdaniem spółki nie do przyjęcia. 

"

Czynsze na dotychczasowym poziomie nie są w żaden sposób uzasadnione biorąc pod uwagę ograniczony zakres usług, jakie w związku z restrykcjami w handlu mogą obecnie świadczyć galerie handlowe dla użytkowników lokali i swoich klientów. Brak dostosowania wysokości czynszów do obecnej sytuacji galerii handlowych oznaczałyby konieczność zamykania sklepów, a tym samym zwolnień pracowników, a tego za wszelką cenę staramy się uniknąć. Od kilku tygodni głośno mówimy o tragicznej sytuacji całego sektora handlu i usług. Jeśli chcemy obronić miejsca pracy, musimy jak najszybciej dostosować warunki prowadzenia działalności handlowej, w tym w szczególności kosztów najmu, do nowej rzeczywistości. Każdy dzień zwłoki w tej sprawie zwiększa ryzyko gigantycznej fali zwolnień. Dlatego musimy podejmować decyzje tu i teraz, opierając się na dostępnych metodach i bazując na dotychczasowej wiedzy o długotrwałych skutkach epidemii.

[...]

Jesteśmy świadkami bezprecedensowych i trwałych zmian w stosunkach gospodarczych i społecznych, które wymagają od wszystkich stron dostosowania się do nowej rzeczywistości. Jeśli właściciele centrów handlowych, nie dokonają weryfikacji sposobu rozliczania kosztów najmu, zmuszeni będziemy zlikwidować sklepy. Wciąż jednak wierzymy, że w oparciu o konstruktywny dialog z centrami handlowymi uda nam się wypracować rozwiązania uczciwe dla obu stron. "

- skomentował wiceprezes zarządu LPP,  Sławomir Łoboda.

Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)
Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)
Przeczytaj także Korea Południowa otworzyła kina! Wkrótce w jej ślad pójdą Czechy

Podobną decyzję podjęła sieć sklepów Empik. Zarząd zaznaczył, że centra handlowe cieszą się coraz mniejszą popularnością, na rzecz sprzedaży online. Władze spółki podjęły zatem decyzję o wycofaniu się z ponad 40 galerii handlowych w Polsce, powołując się przede wszystkim na konsekwencje, jakie wywołała pandemia koronawirusa. 

"

Ze względu na pandemię i jej ekonomiczne skutki zarząd Empiku podjął decyzję o odstąpieniu od ponad 40 umów najmu w galeriach handlowych. "

masturbacja
masturbacja
Przeczytaj także Porno w dobie koronawirusa. Kiedy użytkownicy najchętniej korzystali z Pornhuba w trakcie pandemii?
Tagi: Newsy koronawirus