Pogoda
23.03.2020 13:40

Epidemia koronawirusa: kiedy zostaną otwarte kina w Polsce?

W ramach przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd zadecydował o zamknięciu wszystkich kin. Kiedy kina znowu znaczą regularną pracę?

kino
foto: peshkov/easyfotostock/Eastnews

Pandemia koronawirusa sparaliżowała cały świat. Rządy wielu krajów zdecydowały się ogłosić stan epidemii i wstrzymać pracę wielu sektorów, które nie są niezbędne do funkcjonowania w czasie kryzysu. Wśród nich pojawiła się branża rozrywkowa i ośrodki kulturalne, w tym kina. W Polsce jest podobnie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego początkowo zawiesiło działanie kin do 26 marca 2020 roku. Liczba chorych jednak rośnie z dnia na dzień. Z tego powodu wydano nową decyzję.

Koronawirus w Polsce - minister kultury przedłuża ograniczenie działalności instytucji kultury

Epidemia COVID-19 zatacza coraz szersze kręgi. Polski rząd przygotowuje się więc na każdą sytuację.

Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. Zmarło już 31 osób [AKTUALIZACJA]
Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. Zmarło już 31 osób [AKTUALIZACJA]
Przeczytaj także Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. Zmarło już 31 osób [AKTUALIZACJA]

Z tego powodu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o przedłużeniu zawieszenia działalności instytucji kultury i szkół artystycznych.

Na stronie ministerstwa pojawiły się szczegóły dotyczące podjętej przez urząd decyzji.

"

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych, a działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. "

To oznacza, że wyżej wymienione placówki będą nieczynne działać do odwołania. Nie podano żadnej konkretnej daty jak poprzednio. Najwidoczniej na dalsze decyzje będzie miała wpływ sytuacja w kraju dotycząca koronawirusa.

Kino
Kino
Przeczytaj także Czy koronawirus zabije kino? Jak epidemia COVID-19 zmieni sposób oglądania filmów?

Czy boisz się koronawirusa?

Zamknięte kina to nie tylko problem dla kinomanów, ale przede wszystkim ogromne straty finansowe dla twórców, dystrybutorów i samych sieci kin. Na razie pozostaje czekać na dalszy rozwój wypadków, chociaż już pojawiają się głosy, że stan epidemii może potrwać nawet do maja 2020 roku.

Oscar
Oscar
Przeczytaj także Jak pandemia koronawirusa wpłynie na przyszłe rozdanie Oscarów?

Zobacz też: Polscy artyści proszą o pomoc finansową Ministra Kultury: "Artyści nie mają możliwości utrzymania siebie i rodzin"

Tagi: Newsy koronawirus