Erupcja wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Ewakuowano tysiące osób [WIDEO]

20.09.2021 14:18
Erupcja wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Ewakuowano tysiące osób [WIDEO] Fot. shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Wyspy Kanaryjskie. Wybuch wulkanu w Cumbre Vieja spowodował ewakuację kilku tysięcy ludzi.

W niedzielę 19 września 2021 o godz. 15.20 czasu kanaryjskiego doszło do wybuchu wulkanu w Cumbre Vieja. Przed wybuchem w ramach prewencji ewakuowano stamtąd ok. 300 osób.

Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich

Jak dotąd z okolicy wulkanu położonego na wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich ewakuowano około 5 tysięcy osób. Nie wykluczone, jednak że ewakuacją zostanie objęte kolejne 10 tysięcy ludzi.

Polecamy

Jak informują władze, wśród ewakuowanych osób jest grupa 500 turystów. Jak do tej pory nikt nie został ranny. Magma wylewająca się z wulkanu zniszczyła wiele domów i przelała się przez jedną z dróg.

Lokalna ludność została poproszona o nieopuszczanie domów. Władze ostrzegają o możliwości wystąpienia urazów dróg oddechowych i oczu, a nawet otwartych ran od spadającego popiołu.

Grupa ekspertów z Involcan (Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich) stwierdziła, że wybuch w rejonie Cumbre Vieja jest typu szczelinowego. Jak twierdza badacze obecnie stwierdzono co najmniej siedem takich szczelin, przez które wydobywają się lawa i rozżarzone kamienie. Wybuchł wulkan Cumbre Vieja poprzedziło wiele wstrząsów. Po raz ostatni obszar ten aktywny był równo 50 lat temu.

Zobacz również: Tajemnicze zjawisko w rejonie Morza Martwego. Woda zamieniła się w "krew"?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.