Pogoda
17.12.2019 13:14

Esport stał się w Polsce prawdziwym sportem. Na razie nieolimpijskim

Esport wchodzi na salony. Polski Związek Sportów Elektronicznych, promujący w naszym kraju wyczynowe granie w gry, został oficjalnie 50. członkiem Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.

IEM Katowice
foto: Tomasz Kawka/East News

Elektroniczna rozrywka nie miała łatwego życia. Na pierwsze pokolenie graczy patrzono z lekkim politowaniem, obserwując jak „życie przecieka im między palcami”, gdy tylko siedzą przed tymi komputerami i grają.

Gdy gaming stał się poważnym biznesem, a wydarzenia esportowe zaczęły przyciągać tłumy, stara gwardia poczuła się urażona. Pokazał to między innymi Zbigniew Boniek, który w tweecie szydził z profesjonalnego grania.

Dla Zbigniewa Bońka e-sport to patologia
Dla Zbigniewa Bońka e-sport to patologia
Przeczytaj także Dla Zbigniewa Bońka e-sport to patologia

Mimo obiekcji środowisk, które poczuły się zagrożone finansowe dużym zainteresowaniem sponsorów nowymi rozgrywkami, co jakiś czas wraca kwestia uznania esportu za oficjalną dyscyplinę sportową. Bliski takiej decyzji jest Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

MKOl (prawie) uznał e-sport za prawdziwy sport
MKOl (prawie) uznał e-sport za prawdziwy sport
Przeczytaj także MKOl (prawie) uznał e-sport za prawdziwy sport

W Polce, podczas . Podczas Kongresu Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich (PKSN), podjęto decyzję o przyjęciu w poczet jego członków Polskiego Związku Sportów Elektronicznych. Symbolicznie uznano w ten sposób, że esport jest sportem.

Esport uznany w Polsce za sport nieolimpijski

Adrian Kostrzębski, prezes Polskiego Związku Sportów Elektronicznych, uważa przyjęcie do Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich za wiekopomne wydarzenie.

"

Jesteśmy dumni, że Polski Związek Sportów Elektronicznych, jako pierwsza e-sportowa instytucja w Polsce został przyjęty do grona Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. To wielki dzień i wielki sukces dla polskiego e-sportu, a także dowód na to, że te dwa światy mogą mówić jednym językiem. W obydwu chodzi przecież o to samo: o rywalizację, treningi, emocje i postawę fair-play. O talent i o fantastyczną publiczność, dzięki której atmosfera na turniejach sportowych i esportowych jest czymś nie do opisania. "

To nie pierwszy ruch sugerujący, że Polska zamierza być postępowym krajem, jeśli chodzi o esport. Prezydent Andrzej Duda powołał oficjalną reprezentację narodową w grze FIFA.

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda zapowiedział powołanie Reprezentacji Polski w FIFIE 

Czy esport to prawdziwy sport?

Tagi: Gry