Pogoda
01.12.2017 11:09

F*ck YouTube - rozszerzenie do przeglądarki omijające geoblokady

Chcieliście obejrzeć film w serwisie YouTube, ale wyskoczył Wam komunikat o tym, że nie jest dostępny w naszym kraju? W internecie można znaleźć na to doskonałą odpowiedź – „F*ck YouTube”, rozszerzenie do przeglądarki pozwalające omijać geoblokady.

F*ck YouTube - rozszerzenie do przeglądarki omijające geoblokady
foto: zrzut ekranu

Blokady regionalne to kwintesencja działania praw autorskich – niektóre treści mogą być udostępniane tylko na terenie wybranego państwa, bo tak brzmią na przykład zapisy licencyjne. Zazwyczaj jest to zagranie mające zwiększyć przychody wydawnictw – media z każdego kraju za dostęp do danego materiału muszą płacić oddzielnie.

Jest to szczególnie widoczne podczas transmisji sportowych – często zdarza się, że mecze Ligi Mistrzów można obejrzeć za damo na YouTubie, ale tylko gdy jest się na terenie wybranego kraju. W ten sposób UEFA zapewnia sobie dochody z licencji na transmisje od stacji telewizyjnych.

Licencje na treści sprawiają między innymi, że polska oferta Netfliksa jest znacznie uboższa, niż ta w USA – serwis VoD przed oficjalnym wejściem do naszego kraju sprzedał licencje na swoje produkcje polskim stacjom i nie może ich serwować widzom w naszym kraju.

Internauci nie zamierzają jednak biernie przyglądać się tej sytuacji. Gdy jest ochota, znajdzie się sposób – dzięki rozszerzeniu nazwanemu „F*ck Youtube” wystarczy jedno kliknięcie, żeby móc obejrzeć każdy materiał umieszczony w serwisie bez względu na to, czy został on zablokowany w naszym kraju.

Trzeba tylko spełnić jeden wymóg – mieć link do wideo. Całą resztą automatycznie zajmuje się F*ck YouTube, który jednak nie jest w stanie pokazać w serwisie treści ukrytych dla naszej lokalizacji.

Rozszerzenie można pobada z tego miejsca (Aktualizacja: Google usunął wtyczkę, najbardziej prawdopodobnym powodem jest naruszenie praw autorskich do nazwy serwisu. Autor obiecuje, że niedługo F*ck YouTube pojawi się w wersji na Firefox Quantum  - wersja testowa została już opracowana).

Często trafiacie na geoblokady?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet