F*ck YouTube - rozszerzenie do przeglądarki omijające geoblokady

Michał Tomaszkiewicz
01.12.2017 11:09
F*ck YouTube - rozszerzenie do przeglądarki omijające geoblokady Fot. zrzut ekranu

Chcieliście obejrzeć film w serwisie YouTube, ale wyskoczył Wam komunikat o tym, że nie jest dostępny w naszym kraju? W internecie można znaleźć na to doskonałą odpowiedź – „F*ck YouTube”, rozszerzenie do przeglądarki pozwalające omijać geoblokady.

Blokady regionalne to kwintesencja działania praw autorskich – niektóre treści mogą być udostępniane tylko na terenie wybranego państwa, bo tak brzmią na przykład zapisy licencyjne. Zazwyczaj jest to zagranie mające zwiększyć przychody wydawnictw – media z każdego kraju za dostęp do danego materiału muszą płacić oddzielnie.

Jest to szczególnie widoczne podczas transmisji sportowych – często zdarza się, że mecze Ligi Mistrzów można obejrzeć za damo na YouTubie, ale tylko gdy jest się na terenie wybranego kraju. W ten sposób UEFA zapewnia sobie dochody z licencji na transmisje od stacji telewizyjnych.

Licencje na treści sprawiają między innymi, że polska oferta Netfliksa jest znacznie uboższa, niż ta w USA – serwis VoD przed oficjalnym wejściem do naszego kraju sprzedał licencje na swoje produkcje polskim stacjom i nie może ich serwować widzom w naszym kraju.

Internauci nie zamierzają jednak biernie przyglądać się tej sytuacji. Gdy jest ochota, znajdzie się sposób – dzięki rozszerzeniu nazwanemu „F*ck Youtube” wystarczy jedno kliknięcie, żeby móc obejrzeć każdy materiał umieszczony w serwisie bez względu na to, czy został on zablokowany w naszym kraju.

Trzeba tylko spełnić jeden wymóg – mieć link do wideo. Całą resztą automatycznie zajmuje się F*ck YouTube, który jednak nie jest w stanie pokazać w serwisie treści ukrytych dla naszej lokalizacji.

Rozszerzenie można pobada z tego miejsca (Aktualizacja: Google usunął wtyczkę, najbardziej prawdopodobnym powodem jest naruszenie praw autorskich do nazwy serwisu. Autor obiecuje, że niedługo F*ck YouTube pojawi się w wersji na Firefox Quantum  - wersja testowa została już opracowana).

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.