FUNTER - innowacyjna polska terenówka

Michał Tomaszkiewicz
06.07.2016 13:46
FUNTER - innowacyjna polska terenówka Fot. PIMOT

Inspirowali się samochodami sportowymi tworząc auto terenowe – polscy inżynierowie z PIMOT-u stworzyli FUNTER-a, innowacyjny pojazd łączący najlepsze cechy ciężarówek i bolidów.

Specjaliści Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie chwalą się, że skonstruowane przez nich auto bardzo dobrze sprawdza się podczas jazdy w ekstremalnych warunkach. Jest to zasługa przede wszystkim zawieszenia o regulowanej sztywności kątowej oraz układowi kierowniczemu 4WS.

Pierwsze rozwiązanie pozwala na indywidualne dostosowywanie ruchu każdego koła. Zawieszenie potrafi dostosować się do kształtu terenu, dzięki czemu FUNTER jest w stanie poruszać się po podłożu, które zwykłemu autu terenowemu sprawiłoby nie lada problemy.

Skrót 4WS oznacza 4 koła skrętne. System jest oczkiem w głowie inżynierów PIMOT-u, którzy nie kryją entuzjazmu przy opisywaniu rozwiązania.

Nowoczesny system skrętu 4WS to sterowanie równocześnie przednimi i tylnymi kołami. Dlatego możliwy jest ruch pojazdu nie tylko do przodu i do tyłu, ale także bokiem, a nawet obrót prawie w miejscu, z promieniem zawracania wynikającym ze skrętu kół osi przedniej i tylnej.

Do możliwości zawieszenia i układu kierowniczego dostosowano także hamulce – PIMOT chwali się, że istnieje możliwość indywidualnego uruchamiania ich na każdym kole z osobna. System daje także możliwość blokowania par kół – mogą one znajdować się na przedniej i tylnej osi, lub też po lewej lub prawej części pojazdu.

Wpływa to nie tylko na większe bezpieczeństwo, ale także poprawia parametry trakcyjne samochodu.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność stanowiły główne cele dla projektantów ramy nośnej.

Inspiracją były pojazdy sportowe, w których szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej sztywności całego nadwozia i zagwarantowanie odpowiednich stref bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażerów pojazdu.

Przy budowie prototypu starano się wykorzystać jak najwięcej elementów pochodzących z dostępnych w sprzedaży pojazdów, co ma ułatwić wprowadzenie FUNTER-a do seryjnej produkcji. Jako główni zainteresowani wskazywane są przede wszystkim służby mundurowe – PIMOT wspomina o możliwych modyfikacjach zabudowy i stworzeniu pojazdu sanitarnego, laboratoryjnego czy warsztatowego.

Data ewentualnego wprowadzenia FUNTER-a do sprzedaży ani przewidywana cena nie zostały jeszcze podane.

Podoba się Wam FUNTER?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.