Pogoda
02.04.2019 17:16

Facebook będzie czytał twoje wiadomości i sprawdzał, czy nie rozpowszechniasz fake newsów

Czyta pewnie cały czas, ale dodatkowo, od kwietnia 2019 roku ma informować, czy przekazywane dalej wiadomości są fake newsami czy nie.

whatsapp
fot: shutterstock

WhatsApp poważnie traktuje walkę z fake newsami wprowadzając do aplikacji coraz to nowe funkcje. O tym, że skutki rozprzestrzeniania fałszywych informacji mogą okazać się nawet śmiertelne. Facebook przekonał się już kilkukrotnie. Oprócz tego, komunikator ma spore problemy z lukami bezpieczeństwa w aplikacji. Tylko w końcówce 2018 roku głośno było o kilku z nich - jak chociażby o tym, że WhatsApp pokazywał historię czatów obcym ludziom.

facebook
facebook
Przeczytaj także Facebook wyjaśnia, dlaczego widzisz niektóre posty

WhatsApp vs. fake news - część kolejna

Jak działać będzie nowa funkcjonalność WhatsAppa? Odpowiedzialny ma być za to startup Proto, do którego przekierować będziemy mogli wiadomości, które wydają nam się podejrzane. W odpowiedzi dostaniemy ewaluację wiarygodności źródła. Nowa funkcja została wprowadzona z myślą o wyborach, odbywających się w Indiach. Według Facebooka, jest to kraj mający największy problem z rozprzestrzenianiem fake newsów.

whatsapp
whatsapp
Przeczytaj także WhatsApp testuje tryb ciemny w aplikacji

Przypomnijmy, że komunikator należący do Facebooka jest pod ciągłym ostrzałem, jeśli chodzi o sianie fałszywych i wprowadzających w błąd informacji w Indiach. Fake newsy doprowadziły tam do śmierci blisko tuzina osób. WhatsApp był również oskarżony o rozprzestrzenianie viralowej, fałszywej informacji podczas wyborów w Brazylii w 2018 roku.

Nowe funkcje WhatsAppa

Co prawda, większość nowych funkcji WhatsAppa związana jest z fake newsami, ale nie wszystkie. Komunikator ostatnio wzbogacił się na przykład o tryb ciemny. Nie jest on co prawda jeszcze oficjalnie dostępny dla wszystkich użytkowników, jednak to ma nastąpić już niedługo. Przypomnijmy jednak, że z nowych funkcjonalności skorzystają jedynie użytkownicy powyżej 16 roku życia, jako że aplikacja została zablokowana dla osób młodszych niż 16 lat.

Marcin Czajkowski