Facebook czyta Twoje posty, bo sprawdza czy nie jesteś potencjalnym samobójcą. I wzywa policję

Michał Tomaszkiewicz
09.01.2019 13:55
Facebook czyta Twoje posty, bo sprawdza czy nie jesteś potencjalnym samobójcą. I wzywa policję Fot. materiały prasowe

Niemal każda publikacja na Facebooka skanowana jest pod kątem treści sugerującej występowanie myśli samobójczych – jeśli algorytm je wykryje, czytaniem postów i wiadomości zajmują się pracownicy portalu. 

Wypowiedziom użytkowników serwisu społecznościowego nadawana jest wartość pomiędzy 0 a 1, oznaczająca jak bardzo niebezpieczne są dane treści. Jeśli system uzna, że istnieje realne zagrożenie dzielenia się myślami samobójczymi, sprawa przekazywana jest wyspecjalizowanym moderatorom.

Facebook podkreśla, że wszyscy mają doświadczenie z pracy z ludźmi znajdującymi się w trudnych sytuacjach – pochodzą z policji, pomagali ofiarom gwałtów lub rozmawiali z potencjalnymi samobójcami w telefonach zaufania.

Moderatorzy otrzymują dostęp do informacji publikowanych przez użytkowników, tak by móc dokładnie sprawdzić, czy rzeczywiście niezbędna jest szybka interwencja w celu ratowania życia. W razie potrzeby mają obowiązek powiadomienia odpowiednich służb – w tym policji.

Facebook dzwoni na policję, żeby ratować samobójców

Działania Facebooka zostały przyjęte z aprobatą, chociaż od czasu problemów portalu społecznościowego z zapewnieniem prywatności przechowywanych danych co do sposobu programu zapobiegania samobójstwom pojawiło się dużo wątpliwości.

Słychać przede wszystkim głosy, że informacje o wadze przyznawanej poszczególnym wypowiedziom powinny być traktowane jako dane medyczne, a te podlegają specjalnym zabezpieczeniom.

Przedstawiciel Facebooka poinformował, że oceny wystawiane przez algorytmy, o ile nie wskazują na zagrożenie popełnienia przez danego użytkownika samobójstwa, usuwane są po 30 dniach od chwili zapisania. Nie ujawniono jednak, jak długo i w jaki sposób przechowywane są informacje o osobach, w przypadku których stwierdzono potencjalne ryzyko chęci odebrania sobie życia.

Już sama informacja o długim przechowywaniu danych przez Facebooka staje się w tym przypadku daną medyczną - sugeruje bowiem, że użytkownik ma problemy natury psychicznej.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.