Pogoda
12.02.2016 17:27

Facebook ma przestać szpiegować we Francji

Trzy miesiące otrzymał Facebook na zaprzestanie śledzenia w internecie osób, które nie są jego użytkownikami. Francuski regulator zakazał także wysyłania danych do USA, co stawia serwis społecznościowy w trudnej sytuacji. Termin upływa na początku maja 2016.

Facebook ma przestać szpiegować we Francji
foto: materiały prasowe

Facebook działał do tej pory na podstawie porozumienia Safe Harbor, regulującym zakres i sposób przesyłania danych osobowych pomiędzy Unią Europejską a Ameryką. Umowa została jednak unieważniona w październiku 2015 roku po zapoznaniu się ze sprawą austriackiego aktywisty, obawiającego się działań amerykańskiej agencji NSA (program PRISM).

Żądanie zakończa przesyłania danych do USA zostało upublicznione ze względu na powagę naruszenia oraz liczbę użytkowników używających usług Facebooka.

Francuzi domagają się także, żeby serwis przestał śledzić internautów, którzy nie są jego użytkownikami i nie nigdy nie zakładali kont. Za każdym razem, gdy internauta znajduje się na stronie z umieszczonymi kontrolkami Facebooka (na przykład przyciskiem „Lubię to” czy boksem z fanami profilu), przedsiębiorstwo odnotowuje ten fakt z wykorzystaniem ciasteczek.

Francuski regulator rynkowy powołał się na obowiązujące na terenie UE prawo, nakazujące informować o umieszczaniu i celu ciasteczka, a także pokazywać jak odmówić umieszczenia pliku cookie na komputerze przez zmianę ustawień przeglądarki.
 
Facebook utrzymuje, że używa ciasteczek by uniemożliwić przejęcie konta, prowadzenie ataków DDoS oraz kopiowanie materiałów wgranych przez użytkowników.

Francuzi skrytykowali serwis społecznościowy za zbieranie informacji o orientacji seksualnej, wyznawanej religii i poglądów politycznych bez otrzymania wyraźnej zgody. Regulator chce też zabronić używania danych medycznych do identyfikowania klienta.

Co sądzicie o inwigilowaniu przez Facebooka?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet