Facebook pozwany przez polską organizację pozarządową za usunięcie grupy ostrzegającej przed przedawkowaniem narkotyków
Michał Tomaszkiewicz
07.05.2019 18:06
Facebook pozwany przez polską organizację pozarządową za usunięcie grupy ostrzegającej przed przedawkowaniem narkotyków Fot. SIN

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), złożony przeciwko Facebookowi – serwis społecznościowy usunął grupę ostrzegają przed niebezpiecznymi dawkami środków odurzających, nie podając przy tym powodu.

Facebook został pozwany za naruszenie dóbr osobistych – powody takiej decyzji tłumaczy Jerzy Afanasjew z SIN:

Blokując nasze kanały komunikacji, Facebook utrudnił nam pomaganie osobom, które tego najbardziej potrzebują. Podważył też naszą reputację, sugerując, że robimy coś niezgodnego z prawem. Założyliśmy nową stronę na Facebooku i staramy się odbudowywać dotarcie i zaufanie, jakie mieliśmy, zanim nasze konta w obydwu portalach zostały zablokowane. To trwa, a ponieważ nie wiemy, co konkretnie w naszej komunikacji nie spodobało się moderatorom, nie znamy dnia ani godziny, kiedy znów jednym kliknięciem przekreślą nasz wysiłek.

Społeczna Inicjatywa Narkopolityki podkreśla, że jej celem jest ostrzeganie przed szkodliwym działaniem substancji psychoaktywnych. SIN stara się dotrzeć przede wszystkim do młodych ludzi, którzy spędzają dużo czasu na serwisach społecznościowych.

W tym celu stworzył grupę SIN – Sekcja Talerzy, w której przestrzegano przed zażywaniem tabletek Ekstazy. Jak wynika z relacji, organizacja podawała tam bezpieczne dawki, jakie można zażyć nie ryzykując zdrowia albo życia.

Informacje, które były podawane przez SIN, pochodziły z badań i rekomendacji ONZ, Unii Europejskiej, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii czy Czerwonego Krzyża.

Facebook skasował profil i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki

Facebook zdecydował, że grupa i profil Społecznej Inicjatywy Narkopolityki łamią zasady użytkowania i wykasował je – SIN podaje, że nie otrzymali wyjaśnienia, które punkty regulaminu były łamane.

Organizacja podejrzewa, że może chodzić o ten punkt warunków użytkowania:

Sekcja I.5. Towary podlegające regulacjom

Nie wolno publikować następujących treści:
Treści na temat substancji odurzających (poza alkoholem i tytoniem), które:
[…]
– promują zażywanie substancji odurzających, zachęcają do tego lub zawierają wskazówki bądź instrukcje dotyczące zażywania tych substancji;
– zawierają pisemne lub słowne przyznanie się do zażywania substancji odurzających, o ile nie zostały opublikowane w kontekście wyjścia z nałogu.

SIN chce, żeby sąd nakazał Facebookowi przywrócenie usuniętych grup i profili oraz publicznego przeproszenia organizacji.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.