Pogoda
07.05.2019 18:06

Facebook pozwany przez polską organizację pozarządową za usunięcie grupy ostrzegającej przed przedawkowaniem narkotyków

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), złożony przeciwko Facebookowi – serwis społecznościowy usunął grupę ostrzegają przed niebezpiecznymi dawkami środków odurzających, nie podając przy tym powodu.

Społeczna Inicjatywa Narkopolityki
foto: SIN

Facebook został pozwany za naruszenie dóbr osobistych – powody takiej decyzji tłumaczy Jerzy Afanasjew z SIN:

"

Blokując nasze kanały komunikacji, Facebook utrudnił nam pomaganie osobom, które tego najbardziej potrzebują. Podważył też naszą reputację, sugerując, że robimy coś niezgodnego z prawem. Założyliśmy nową stronę na Facebooku i staramy się odbudowywać dotarcie i zaufanie, jakie mieliśmy, zanim nasze konta w obydwu portalach zostały zablokowane. To trwa, a ponieważ nie wiemy, co konkretnie w naszej komunikacji nie spodobało się moderatorom, nie znamy dnia ani godziny, kiedy znów jednym kliknięciem przekreślą nasz wysiłek. "

Społeczna Inicjatywa Narkopolityki podkreśla, że jej celem jest ostrzeganie przed szkodliwym działaniem substancji psychoaktywnych. SIN stara się dotrzeć przede wszystkim do młodych ludzi, którzy spędzają dużo czasu na serwisach społecznościowych.

W tym celu stworzył grupę SIN – Sekcja Talerzy, w której przestrzegano przed zażywaniem tabletek Ekstazy. Jak wynika z relacji, organizacja podawała tam bezpieczne dawki, jakie można zażyć nie ryzykując zdrowia albo życia.

Informacje, które były podawane przez SIN, pochodziły z badań i rekomendacji ONZ, Unii Europejskiej, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii czy Czerwonego Krzyża.

Facebook skasował profil i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki

Facebook zdecydował, że grupa i profil Społecznej Inicjatywy Narkopolityki łamią zasady użytkowania i wykasował je – SIN podaje, że nie otrzymali wyjaśnienia, które punkty regulaminu były łamane.

Organizacja podejrzewa, że może chodzić o ten punkt warunków użytkowania:

"

Sekcja I.5. Towary podlegające regulacjom

Nie wolno publikować następujących treści:
Treści na temat substancji odurzających (poza alkoholem i tytoniem), które:
[…]
– promują zażywanie substancji odurzających, zachęcają do tego lub zawierają wskazówki bądź instrukcje dotyczące zażywania tych substancji;
– zawierają pisemne lub słowne przyznanie się do zażywania substancji odurzających, o ile nie zostały opublikowane w kontekście wyjścia z nałogu. "

SIN chce, żeby sąd nakazał Facebookowi przywrócenie usuniętych grup i profili oraz publicznego przeproszenia organizacji.

Kto ma rację?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook