Pogoda
11.04.2018 10:21

Facebook pozwoli kasować wysłane wiadomości

Co stało się na Facebooku, zostawało w archiwum Facebooka – serwis skrzętnie notował wszystkie nasze czynności i słowa. Teraz ma się to zmienić – użytkownicy otrzymają możliwość pełnego kasowania wysłanych wiadomości.

logo Facebooka w kwaterze głównej
foto: rulenumberone2, CC BY 2.0

Serwis społecznościowy zarabia na pokazywaniu reklam użytkownikom – im więcej o nas wie, tym skuteczniej może dopierać wyświetlane komunikaty, by nie można było oprzeć się kliknięciu w nie.

Jak dużo informacji Facebook zebrał na nasz temat można się przekonać korzystając z opcji pobrania ich na dysk – w niektórych przypadkach wielkość pliku, w którym zarchiwizowano dane, to całe gigabajty.

Okazało się jednak, że na Facebooku są równi i równiejsi – Mark Zuckerberg, szef serwisu, mógł usuwać wysyłane przez siebie wiadomości. Gdy wyszło to na jaw, portal tłumaczył to względami bezpieczeństwa i obawą przed wpadnięciem poufnych informacji w ręce hakerów.

Facebook wprowadzi kasowanie wysłanych wiadomości

Serwis społecznościowy zadeklarował, że możliwość kasowania wysłanych wiadomości otrzymają w niedalekiej przyszłości wszyscy użytkownicy, przy czym chodzi o prawdziwe kasowanie – komunikat zniknie także ze skrzynki odbiorczej adresata, a nie tylko z wiadomości nadawcy.

Szczegółów dotyczących terminów oraz sposobu działania nowej opcji poskąpiono – zapewne Facebook stara się jeszcze dopracować funkcję, tak by zabezpieczyć odpowiednio swoje interesy (nie padło jak na razie twierdzenie, że wiadomość zostanie usunięta całkowicie z serwerów) i upewnić się, że nie wpłynie ona negatywnie na stabilność działania portalu.

Z nieco innej funkcji kasowania wiadomości można na Facebooku korzystać już teraz – trzeba jednak pomyśleć o niej zanim wyśle się komunikat. „Tajne konwersacje” pozwalają wybrać czas, po jakim wysłane treści mają zniknąć.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet