Pogoda
27.09.2019 11:35

Facebook pozwolił politykom bezkarnie łamać zasady społeczności

Na Facebooku są równi i równiejsi. Podczas gdy zwykli użytkownicy są banowani za powiedzenie kilku słów za dużo, politycy mogą czuć się bezkarnie. Serwis społecznościowy uznał, że wypowiedzi polityków będą traktowane ze szczególną pobłażliwością – nie będą nawet sprawdzane pod kątem szerzenia fake newsów.

Facebook
foto: Shutterstock

Wojna z dezinformacją i szerzeniem sfałszowanych informacji to jeden z priorytetów Facebooka. Serwis stara się, żeby jego użytkownicy mieli pewność, że widzą prawdziwe i zweryfikowane publikacje.

W tym celu posty zdobywające popularność są weryfikowane przez specjalistów, a w razie stwierdzenia wątpliwości dotyczących prawdziwości przekazywanych informacji obcinane są zasięgi oraz publikowane linki do rzetelnych przekazów.

Facebook
Facebook
Przeczytaj także Fake newsów na polskim Facebooku będą szukać Francuzi. Ruszyła weryfikacja informacji w serwisie

Obiegowe powiedzenie głosi, że politycy kłamią. Facebook mógł to właśnie przyznać, wynosząc ich wypowiedzi ponad prawo i nie stosując wobec nich zasad społeczności. Oznacza to między innymi, że wpisy nie będą sprawdzane pod kątem mowy nienawiści.

Facebook pozwoli politykom wygłaszać mowę nienawiści

Facebook poinformował, że uznał posty udostępniane przez polityków jako istotne informacje, których szerzenie jest ważniejsze niż potencjalne szkody, jakie mogą wyrządzić. Teraz jest to reguła, wcześniej szansę na takie traktowanie miały tylko wybrane publikacje polityków.

Serwis społecznościowy nie będzie także sprawdzał, czy politycy mówią prawdę.

"

Naszą odpowiedzialnością jest ochrona platformy przed zewnętrznymi wpływami, w tym celu w sposób przejrzysty informujemy o szczegółach dotyczących politycznych reklam. Naszą rolą nie jest jednak interweniowanie w sprawie politycznych wypowiedzi. Dlatego jasno przyznajemy – nie zgłaszamy wypowiedzi polityków do sprawdzania i pozwalamy na dzielenie się nimi nawet wtedy, gdy łamią one zasady publikowania zawartości. "

Facebook dodał, że od zasady bezkarności polityków będą obowiązywać dwa odstępstwa. Nie będą tolerowane wypowiedzi, które będą zagrażać ludziom, a płatne reklamy dalej będą przechodzić skrupulatne weryfikacje przekazywanych danych.

Zobacz także: Facebook odmówił przyjęcia pozwu złożonego w warszawskim sądzie. Tłumaczy, że nie zna polskiego 

Co myślicie o decyzji Facebooka?

Tagi: Internet Facebook