Pogoda
03.04.2019 14:35

Facebook przy rejestracji prosi o… hasło do maila

Zagraniczne media donoszą, że Facebook prosi nowych użytkowników o hasło do maila połączonego z portalem. Sprawdziliśmy, czy to prawda.

facebook
foto: East News

Proszenie nowych użytkowników o hasło do maila to praktyka mocno dyskusyjna, szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie problemy Facebooka z zabezpieczeniem dostępu do danych użytkowników. Korporacja wielokrotnie już pokazała, gdzie ma bezpieczeństwo danych ludzi korzystających z serwisu. Mimo to, Zuckerberg cały czas, licząc chyba na brak świadomości społeczeństwa, wyciąga rękę po kolejne informacje, na podstawie których może podesłać nam spersonalizowaną reklamę. Ewentualnie, można też sprzedać dane.

whatsapp
whatsapp
Przeczytaj także Facebook będzie czytał twoje wiadomości i sprawdzał, czy nie rozpowszechniasz fake newsów

Facebook chce wiedzieć więcej niż powinien

Facebook chce mieć dostęp do praktycznie każdej sfery naszego życia. Zuckerberg zdradził ostatnio, że planuje połączenie Messengera, WhatsAppa, Instagrama i wiadomości sms w jednej aplikacji. Oznacza to, że Facebook będzie miał dostęp do praktycznie każdej wiadomości, którą wysyłamy ze swoich telefonów. Co więcej, na jaw wyszło, że gigant z Doliny Krzemowej pracował nad zbudowaniem floty mini-dronów. W teorii - żeby rozpowszechnić szybszy dostęp do Internetu, w praktyce - nie wiadomo.

Na początku kwietnia na jaw wyszło, że przy rejestracji nowych kont Facebook prosi nie tylko o adres e-mail, ale i hasło do niego:

Firma z Doliny Krzemowej tłumaczy się tym, że to zabezpieczenie od fałszywych kont, korzystających z tymczasowych maili. Sprawdziliśmy to zakładając konto na Facebooku z tymczasowego maila. Nie zostaliśmy poproszeni o hasło, a konto jest aktywne.

Prośba Facebooka o udostępnienie haseł, których nie powinien znać to spore nadużycie. Niektórzy specjaliści ds. bezpieczeństwa w sieci przyrównują ją nawet do ataków phishingowych.

Marcin Czajkowski