Facebook staje się w Polsce portalem dla starych ludzi

Michał Tomaszkiewicz
17.07.2018 12:29
Facebook staje się w Polsce portalem dla starych ludzi Fot. materiały prasowe

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – Facebook zaczyna powoli mieć koszmary. Największemu portalowi społecznościowemu na świecie nie udaje się bowiem przyciągać do siebie młodych użytkowników. Ba, nie potrafi ich nawet utrzymać.

Dla Facebooka to poważny sygnał ostrzegawczy – owszem, może pochwalić się ponad 2 mld użytkowników na całym świecie i wciąż jeszcze ta liczba się powiększa, konta na portalu społecznościowym zakładają sobie jednak raczej ludzie starsi, którzy – jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi – są w stanie zapewnić serwisowi kilka-kilkanaście lat prosperity, zanim pozostanie po nich tylko pośmiertny profil.

Przyszłość leży w młodzieży, która jednak portal Marka Zuckerberga zaczyna obchodzić coraz szerszym łukiem. Trend ten widać w danych ze świata, jak i w analizie polskich użytkowników Facebooka.

Wynika z nich, że w ciągu roku Facebook stracił w Polsce 18% użytkowników w wieku 13-17 lat.

foto: NapoleonCat

Facebook traci w Polsce młodych użytkowników

To 300 000 osób, które kontaktów ze znajomymi zaczęło szukać gdzie indziej. Owszem, część z nich przeniosła się do kategorii wiekowej 18-24, część zmigrowała na będący własnością Facebooka Instagram, tak dużego spadku nie da się jednak w ten sposób wytłumaczyć, nawet biorąc pod uwagę niż demograficzny.

Jednocześnie Facebook wchodzi w złoty wiek wśród seniorów – przybyło mu ponad 30% osób w wieku 45 i więcej lat.

Historia podobno lubi się powtarzać. Kilka lat temu młodzi Polacy porzucali tłumnie Naszą Klasę, opanowaną przez dorosłych, żeby móc swobodnie komunikować się i wyrażać siebie bez obaw i wtrącanie się rodziców. Teraz być może mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem.

Największym wygranym jak do tej pory wydaje się być Snapchat, naturalne środowisko życia nastolatków. Czy w przyszłości zajmie on miejsce Facebooka – dowiemy się za kilka lat.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.