Pogoda
17.07.2018 12:29

Facebook staje się w Polsce portalem dla starych ludzi

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – Facebook zaczyna powoli mieć koszmary. Największemu portalowi społecznościowemu na świecie nie udaje się bowiem przyciągać do siebie młodych użytkowników. Ba, nie potrafi ich nawet utrzymać.

stary człowiek używa tableta
foto: materiały prasowe

Dla Facebooka to poważny sygnał ostrzegawczy – owszem, może pochwalić się ponad 2 mld użytkowników na całym świecie i wciąż jeszcze ta liczba się powiększa, konta na portalu społecznościowym zakładają sobie jednak raczej ludzie starsi, którzy – jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi – są w stanie zapewnić serwisowi kilka-kilkanaście lat prosperity, zanim pozostanie po nich tylko pośmiertny profil.

Przyszłość leży w młodzieży, która jednak portal Marka Zuckerberga zaczyna obchodzić coraz szerszym łukiem. Trend ten widać w danych ze świata, jak i w analizie polskich użytkowników Facebooka.

Wynika z nich, że w ciągu roku Facebook stracił w Polsce 18% użytkowników w wieku 13-17 lat.

foto: NapoleonCat

Facebook traci w Polsce młodych użytkowników

To 300 000 osób, które kontaktów ze znajomymi zaczęło szukać gdzie indziej. Owszem, część z nich przeniosła się do kategorii wiekowej 18-24, część zmigrowała na będący własnością Facebooka Instagram, tak dużego spadku nie da się jednak w ten sposób wytłumaczyć, nawet biorąc pod uwagę niż demograficzny.

Jednocześnie Facebook wchodzi w złoty wiek wśród seniorów – przybyło mu ponad 30% osób w wieku 45 i więcej lat.

Historia podobno lubi się powtarzać. Kilka lat temu młodzi Polacy porzucali tłumnie Naszą Klasę, opanowaną przez dorosłych, żeby móc swobodnie komunikować się i wyrażać siebie bez obaw i wtrącanie się rodziców. Teraz być może mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem.

Największym wygranym jak do tej pory wydaje się być Snapchat, naturalne środowisko życia nastolatków. Czy w przyszłości zajmie on miejsce Facebooka – dowiemy się za kilka lat.

Czujecie się staro?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet