Pogoda
30.11.2017 12:27

Facebook stał się w Polsce konkurencją dla OLX

Facebook Marketplace trafił do naszego kraju – ogłoszenia o kupnie i sprzedaży można teraz wystawiać i przeglądać wprost z poziomu serwisu społecznościowego. I to całkowicie za darmo.

Facebook stał się w Polsce konkurencją dla OLX
foto: zrzut ekranu

Jeszcze do niedawna osoby chcące sprzedać przez internet niepotrzebne im już towary miały do wyboru tylko kilka serwisów – Allegro, OLX (który wcześniej był tablicą.pl), czy Gumtree. Pierwszy z serwisów ma ambicję stać się internetową galerią handlową i stara się skierować domowych sprzedawców do OLX.

To właśnie ten serwis stał się dla wielu internautów miejscem, w którym poszukują okazji. Pozycja OLX może być jednak zagrożona, gdyż Facebook oficjalnie uruchomił w Polsce swoje targowisko, nazywające się Marketplace.

Dostęp do niego użytkownicy będą otrzymywać stopniowo – w chwili startu z Marketplace może korzystać około 5% polskich użytkownikach Facebooka. Do targowiska prowadzi ikonka sklepu, pojawiająca się między informacjami o znajomych i wiadomościach.

Serwis zapowiada, że zamierza intensywnie dbać o jakość pojawiających się ofert sprzedaży. Specjalne algorytmy mają uczyć się specyfiki polskiego rynku, tak by automatycznie odsiewać i ukrywać ogłoszenia uznawane jako spam, łamiące polskie prawo lub po prostu będące „niepożądanymi”. Gdy usługa startowała w USA, można było znaleźć w niej oferty sprzedaży broni i narkotyków.

Uczenie się ma trwać kilka tygodni – gdy wszystko będzie gotowe, Facebook Marketplace ma otworzyć się na wszystkich polskich użytkowników serwisu.

Korzystanie z usługi ma być bardzo proste:

"

Gdy znajdziemy coś interesującego można kliknąć w ofertę by zobaczyć więcej szczegółów na temat produktu, a także imię i zdjęcie sprzedającego wraz z miastem, w którym mieszka. Można sprawdzić kiedy sprzedający dołączył do Facebooka oraz czy mamy wspólnych znajomych. Następnie wystarczy napisać prywatną wiadomość do sprzedającego by zgłosić chęć zakupu i ustalić szczegóły.  "

Towary wystawiać będzie można w kilku popularnych kategoriach (np. Dom i ogród, Rozrywka, Hobby, Odzież i akcesoria). Procedura jest trywialna - wystarczy:

  • zrobić zdjęcie produktu
  • wpisać jego nazwę, opis i cenę
  • potwierdzić lokację, wybrać kategorię i opublikować ogłoszenie

Facebook pozwala na zamieszczanie ogłoszeń, nie będzie jednak zajmował się rozliczeniami pomiędzy stronami transakcji. Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i sprawdzenie wiarygodności drugiej strony należeć więc będzie do obowiązków internautów.

Wystawianie ogłoszeń na Facebook Marketplace jest darmowe, użytkownicy nie będą też płacić żadnych prowizji od realizowanych sprzedaży.

Z którego serwisu będziecie korzystać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet