Pogoda
20.07.2017 09:55

Facebook szykuje płatny abonament

Treści na Facebooku znikną za paywallem – serwis społecznościowy poinformował, że zamierza wprowadzić abonament na przeglądanie publikowanych w nim materiałów.

Facebook szykuje płatny abonament
foto: materiały prasowe

Testy usługi subskrypcji mają zacząć się w październiku 2017 roku – kiedy internetowy gigant będzie chciał wprowadzić płatny abonament w finalnej wersji dla użytkowników, jeszcze nie wiadomo. Nie zdradzono także nic na temat możliwych cen.

Zdradzono za to, że użytkownicy będą mieć dostęp do co najmniej 10 bezpłatnych treści – artykułów, materiałów wideo – w ciągu miesiąca.

Usługa subskrypcji została wymuszona na Facebooku przez wydawców – gazety, czasopisma oraz strony internetowe. Twórcy treści uważają, że serwis społecznościowy zarabia na pokazywaniu publikowanych przez nie artykułów, nie dając nic w zamian.

Rozwiązaniem ma być płatna usługa, w której autorzy będą mogli zarabiać na wyświetlaniu ich dzieł przez użytkowników Facebooka. Jak wynika z pierwszych doniesień, to właśnie wydawcy mają mieć możliwość ustalania wysokości opłat pobieranych za dostęp do ich treści. Do nich będzie także należała decyzja, czy dany artykuł będzie dostępny za darmo, czy też trzeba będzie za niego zapłacić.

Facebook wydał w tej sprawie dość ogólnikowe oświadczenie:

"

Jesteśmy na wstępnym etapie rozmów z kilkoma wydawcami na temat wsparcia ich modeli subskrypcyjnych na Facebooku. To część inicjatywy Facebook Journalism Project, w której współpracujemy z naszymi partnerami i staramy się zrozumieć ich potrzeby. "

Dostęp do autorskich treści publikowanych przez użytkowników – postów, zdjęć, filmów wideo itp. – pozostanie darmowy. Subskrypcja ma dotyczyć materiałów publikowanych w ramach Instant Articles.

Nie wiadomo, czy w tym czasie Facebook będzie nawet dostępny w Polsce - Ministerstwo Finansów zastanawia się, czy serwisu nie powinno się zablokować na mocy ustawy antyhazardowej.

Płacilibyście za oglądanie treści na Facebooku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook