Facebook szykuje własną kryptowalutę. Będzie można płacić „lajkami”?

Michał Tomaszkiewicz
27.05.2019 12:05
lajki na Facebooku|undefined Fot. materiały prasowe

GlobalCoin, opracowywana przez Facebooka kryptowaluta inna niż wszystkie, ma zadebiutować w 2020 roku. Co o niej wiemy i czy będzie opierać się na systemie „lajków”?

Facebook jest bardzo oszczędny w informowaniu o szczegółach opracowywanego rozwiązania. O chęci serwisu społecznościowego na wejście w rynek kryptowalut słyszy się już grudnia 2018 roku, jednak dopiero teraz pojawiły się pierwsze niemal oficjalne informacje. Podało je BBC.

GlobalCoin ma zadebiutować w 2020 roku w 12 krajach. Następne państwa mają był dołączane sukcesywnie co kwartał. Facebook nie podał, jakie nacje będą mogły korzystać z kryptowaluty jako pierwsze, nie ma też żadnych danych dotyczących ewentualnej przynależności do pierwotnej grupy Polski.

Przeczytaj także

Bitcoin, najsłynniejsza kryptowaluta na świecie, wciąż święci sukcesy, a wartość tokenów po chwilowej zadyszce i przecenia wzrosła do rekordowych wysokości. Związana z nim nowożytna gorączka złota jest tak duża, że według obliczeń komputery wykorzystywane do kopania kryptowalut zużywają więcej energii elektrycznej, niż całe państwa.

GlobalCoin – co wiemy o kryptowalucie Facebooka?

Czy spełnią się marzenia żebrzących o „lajki” i polubienia staną się prawnym środkiem płatniczym na Facebooku i nie tylko? Raczej nie ma co na to liczyć.

Z przecieków wynika, że Facebook chce stworzyć platformę umożliwiającą łatwe i proste przekazywanie pieniędzy pomiędzy użytkownikami. Sugeruje to między innymi współpraca serwisu społecznościowego z Western Union, instytucji umożliwiającej błyskawiczne udostępnianie środków pieniężnych na całym świecie.

Wiadomo też, że do korzystania z kryptowaluty GlobalCoin nie będzie wymagane posiadanie konta bankowego. Tajemnicą jest jeszcze, jak będzie wyglądać wycena tokenów, a także sposób na ich nabywanie i zbywanie.

Facebook prowadził rozmowy z bankami centralnymi Wielkiej Brytanii i USA, pojawiają się również doniesienia, że negocjuje możliwość płacenia tworzoną przez siebie kryptowalutą w największych sklepach internetowych.

Zobacz także: Orzeł z polskiego godła wykorzystany jako logo kryptowaluty 

To już drogie podejście Facebooka do stworzenia własnej cyfrowej waluty. Pierwsza propozycja, Facebook Credits, została wprowadzona 10 lat temu, nie spotkała się jednak z ciepłym przyjęciem przez użytkowników i po 24 miesiącach została zarzucona.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.