Facebook testuje przycisk „Nie lubię” - można stosować tylko do znajomych

Michał Tomaszkiewicz
09.02.2018 11:02
Facebook testuje przycisk „Nie lubię” - można stosować tylko do znajomych Fot. materiały prasowe

Jeśli lubicie narzekać, mamy dla Was dobrą wiadomość – Facebook został przyłapany na testowaniu możliwości wyrażania swojej dezaprobaty w serwisie. Funkcja nie będzie jednak działała w sposób, w jaki ją sobie wyobrażano.

Przez długie lata użytkownicy największego portalu społecznościowego na świecie byli skazani na wyrażanie całego spektrum swoich emocji i odczuć za pomocą jednego tylko przycisku, noszącego nazwę „Lubię to!”.

Niosło to ze sobą frustrację, powodowało niezręczne sytuacje (w końcu trudno pokazać, że widziało się smutną wiadomość zaznaczając, że się ją lubi), a nawet mogło doprowadzać do wypaczeń emocjonalnych, jak sugerują najnowsze badania pokazujące skutki stosowania emotek i emoji.

Nadzieje osób lubiących narzekać zostały pobudzone w 2016 roku, gdy Facebook wprowadził powiew świeżości w postaci reakcji. Nie znalazła się wśród nich wyczekiwana opcja „Nie lubię”, co oznaczało spory zawód dla pesymistów i przy okazji paradoksalnie dawało sporą pożywkę do osób lubiących wyrażać swoje niezadowolenie.

„Nie lubię” w opcjach reagowania na komentarze

Facebook nie zapomina o malkontentach i stara się spełnić ich oczekiwania. Nie należy się spodziewać, że kiedykolwiek zobaczymy prawdziwy przycisk „Nie lubię” w akcji – gigant nie może ryzykować, że płacące mu za promocję postów podmioty będą musiały zmagać się z nagonką ze strony użytkowników.

Zamiast tego Facebook chce wykorzystać energię narzekających do wyszukiwania i oznaczania komentarzy, które nie spełniają wymogów kulturalnego świata. Wybrani użytkownicy serwisu mogą już oznaczać takie publikacje jako niegodne za pomocą przycisku „downvote”.

Nie jest jeszcze do końca jasne, jak będzie działać ten mechanizm – czy oznaczone w taki sposób komentarze będą usuwane całkowicie, czy też po prostu będą wyświetlane tylko osobom, które poświęcą trochę czasu żeby się do nich dostać.

Nie wiadomo także, jak długo potrwają testy ani czy Facebook po ich zakończeniu pozwoli wszystkim nie lubić komentarzy publikowanych pod postami – a to jak na razie jedyna nadzieja na dostanie przynajmniej namiastki wyczekiwanego z utęsknieniem przycisku.

Sam Facebook odżegnuje się od takiej interpretacji nowych funkcji - oficjalnie testuje możliwość wysyłania przez użytkowników informacji zwrotnych na temat publicznych komentarzy.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.