Pogoda
11.03.2019 12:30

Facebook usunął film o Polsce Walczącej. Uznał go za niezgodny ze Standardami społeczności

Facebook usunął film zatytułowany „W Obronie Polski: Naród Bohaterów” – autor tłumaczył w nim, dlaczego umieszczenie znaku Polski Walczącej wśród symboli nazistowskich jest niewłaściwe.

Polska Walcząca
foto: kadr z wideo

Historię piszą zwycięzcy – tę prawdą znają niemal wszyscy. Mało kto jednak spodziewał się, że obiektywne fakty historyczne można wypaczać lata po tym, gdy zaszły opisywane wydarzenia. Za taką kampanię uznawane są przez środowiska prawicowe każde nazwanie usytuowanego na terenie naszego obozu koncentracyjnego jako „polskiego obozu zagłady”.

Można także zauważyć, że coraz mniej mówi się o tym, że II wojnę światową rozpętali Niemcy – ich rolę w nowoczesnej narracji zajęli naziści.

Z poważnym wypaczeniem historycznym – zrównania symbolu Polski Walczącej ze znakami powszechnie kojarzonymi z ruchami nazistowskimi i neonazistowskimi – spotkał się Stefan Tompson. Otrzymał on ulotkę, w której tłumaczono, że „Kotwica” jest używana przez zwolenników Hitlera.

Bloger postanowił działać – nagrał kilkunastominutowy film, w którym tłumaczył skąd wzięły się poszczególne symbole nazistowskie, a następnie przeszedł do genezy powstania znaku Polski Walczącej. Duża część filmu została poświęcona omówieniu sytuacji, jaka panowała w okupowanej przez Niemcy Polskę.

Wideo zostało obejrzane na Faceboku ponad 400 000 razy, udostępniono go 11 000 razy, po czym zostało przez serwis społecznościowy usunięte z powodu braku zgodności ze Standardami społeczności.

pieniądze
pieniądze
Przeczytaj także Rząd planuje podatek od Facebooka. Ma przynieść miliard złotych

Facebook usunął film o okupacji i znaku Polski Walczącej

Zadaliśmy Facebookowi pytanie z prośbą o wskazanie, które elementy filmu zostały uznane za niezgodne z prawdą i doprowadziły do usunięcia wideo. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, podzielimy się nią w aktualizacji teksty.

Powodów usunięcia filmu „W Obronie Polski: Naród Bohaterów” można spróbować doszukać się samemu – wideo jest dostępne (przynajmniej na razie) w serwisie YouTube.

Znak Polski Walczącej powstał w 1940 roku – jego autorką jest najprawdopodobniej instruktorka harcerska Anna Smoleńska. Używana była między innymi przez harcerzy z organizacji „Wawer”, nawiązującej nazwą do rozstrzelania przez Niemców ponad 100 mieszkańców tej warszawskiej dzielnicy 27 grudnia 1939 roku.

Doszukaliście się w filmie czegoś, co mogło naruszać Standardy społeczności Facebooka?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet