Pogoda
03.01.2017 12:09

Facebook wie przed Tobą, że się zakochujesz

Serwis społecznościowy śledzi każdy ruch swoich użytkowników – dzięki analizie zachowań jest w stanie rozpoznać rodzącą się miłość i zbliżający się związek oraz przewidzieć, gdy jego rozpad staje się nieuchronny.

Facebook wie przed Tobą, że się zakochujesz
foto: materiały prasowe

Facebook przyjrzał się sposobowi kontaktowania się osób, które zmieniały status w portalu z „wolnego” na „w związku”. Przyglądano się parom z całego świata (informacje były oczywiście pozbawione wszelkich danych osobowych), dzięki czemu odkryto uniwersalną, łatwą do wykrycia prawidłowość w odwiedzaniu profilu i zmianie częstotliwości wysyłania wiadomości wśród osób, które się w sobie zakochują.

Zaczyna się od niewinnie – od sprawdzania, co druga osoba udostępnia na swoim profilu, udostępniania części znalezionych tam treści i wymianie wiadomości.

Już na 100 dni przed ogłoszeniem powstania związku zaczyna wyraźnie wzrastać liczba udostępnianych wspólnie postów. Zjawisko jest najbardziej intensywne na 12 dni przed oficjalnym wejściem w związek, gdy średnio dzielone jest 1,67 posta.

Następnie aktywność na Facebook wyraźnie spada – być może zakochani zajęci są poznawaniem siebie w realnym świecie i na portal społecznościowy mają mniej czasu.

foto: materiały prasowe

Wspólna aktywność na Facebooku spada podczas trwania związku. Na początku wynika to z zamiany komputera na łóżko jako głównej platformy komunikacji spotkań, z biegiem czasu zaś – jeśli związek przetrwa – zakochani albo porozumiewają się ze sobą osobiście, przez co rola Facebooka maleje, bądź też… tracą część zainteresowania swoimi działaniami.

Facebook przyjrzał się także wydźwiękowi publikowanych postów – aczkolwiek w tym przypadku serwis ograniczył się do par komunikujących się w języku angielskim. Nawet najwięksi sceptycy muszą przyznać, że wynikający z analizy danych przekaz jest prosty – odnalezienie drugiej połówki rzeczywiście może być najszczęśliwszym dniem w życiu.

foto: materiały prasowe

Wyniki badania zostały opublikowane w artykule naukowym. Przedstawiono w nich wnioski dotyczące prawdopodobieństwa określenia, czy dwoje ludzi znajduje się w związku.

Losowe ocenianie, czy dwóje osób tworzy parę sprawdzało się w około 2% przypadków. Jeśli jednak naukowcy mogli sprawdzić, jak dużo wspólnych znajomych mają badane osoby, skuteczność odnajdywania zakochanych wzrastała do 24,7%.

Dzięki możliwości sprawdzenia historii interakcji między profilami – na przykład zweryfikowaniu, czy dane osoby sprawdzały nawzajem swoją aktywność – oraz przeanalizowaniu, czy osoby pojawiają się na wspólnych zdjęciach, skuteczność predykcji wzrastała do 70%.

Znakiem, którym wskazywał na wysokie prawdopodobieństwo rozpadu związku było unikanie pojawiania się na wspólnych fotkach oraz zaniechanie komentowania postów partnera na Facebooku.

Stalkowałeś swoją miłość na Facebooku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook