Facebook wie przed Tobą, że się zakochujesz

Michał Tomaszkiewicz
03.01.2017 12:09
Facebook wie przed Tobą, że się zakochujesz Fot. materiały prasowe

Serwis społecznościowy śledzi każdy ruch swoich użytkowników – dzięki analizie zachowań jest w stanie rozpoznać rodzącą się miłość i zbliżający się związek oraz przewidzieć, gdy jego rozpad staje się nieuchronny.

Facebook przyjrzał się sposobowi kontaktowania się osób, które zmieniały status w portalu z „wolnego” na „w związku”. Przyglądano się parom z całego świata (informacje były oczywiście pozbawione wszelkich danych osobowych), dzięki czemu odkryto uniwersalną, łatwą do wykrycia prawidłowość w odwiedzaniu profilu i zmianie częstotliwości wysyłania wiadomości wśród osób, które się w sobie zakochują.

Zaczyna się od niewinnie – od sprawdzania, co druga osoba udostępnia na swoim profilu, udostępniania części znalezionych tam treści i wymianie wiadomości.

Już na 100 dni przed ogłoszeniem powstania związku zaczyna wyraźnie wzrastać liczba udostępnianych wspólnie postów. Zjawisko jest najbardziej intensywne na 12 dni przed oficjalnym wejściem w związek, gdy średnio dzielone jest 1,67 posta.

Następnie aktywność na Facebook wyraźnie spada – być może zakochani zajęci są poznawaniem siebie w realnym świecie i na portal społecznościowy mają mniej czasu.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Wspólna aktywność na Facebooku spada podczas trwania związku. Na początku wynika to z zamiany komputera na łóżko jako głównej platformy komunikacji spotkań, z biegiem czasu zaś – jeśli związek przetrwa – zakochani albo porozumiewają się ze sobą osobiście, przez co rola Facebooka maleje, bądź też… tracą część zainteresowania swoimi działaniami.

Facebook przyjrzał się także wydźwiękowi publikowanych postów – aczkolwiek w tym przypadku serwis ograniczył się do par komunikujących się w języku angielskim. Nawet najwięksi sceptycy muszą przyznać, że wynikający z analizy danych przekaz jest prosty – odnalezienie drugiej połówki rzeczywiście może być najszczęśliwszym dniem w życiu.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Wyniki badania zostały opublikowane w artykule naukowym. Przedstawiono w nich wnioski dotyczące prawdopodobieństwa określenia, czy dwoje ludzi znajduje się w związku.

Losowe ocenianie, czy dwóje osób tworzy parę sprawdzało się w około 2% przypadków. Jeśli jednak naukowcy mogli sprawdzić, jak dużo wspólnych znajomych mają badane osoby, skuteczność odnajdywania zakochanych wzrastała do 24,7%.

Dzięki możliwości sprawdzenia historii interakcji między profilami – na przykład zweryfikowaniu, czy dane osoby sprawdzały nawzajem swoją aktywność – oraz przeanalizowaniu, czy osoby pojawiają się na wspólnych zdjęciach, skuteczność predykcji wzrastała do 70%.

Znakiem, którym wskazywał na wysokie prawdopodobieństwo rozpadu związku było unikanie pojawiania się na wspólnych fotkach oraz zaniechanie komentowania postów partnera na Facebooku.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.