Facebook zamierza stworzyć ogólnoświatową walutę

Michał Tomaszkiewicz
19.06.2019 15:33
Facebook|undefined Fot. materiały prasowy

Facebook chce stworzyć nowy światowy ład finansowy. Libra, kryptowaluta tworzona razem z 27 innymi dużymi przedsiębiorstwami, ma według planów giganta stać się środkiem płatniczym na całej Ziemi.

Z Facebooka korzysta na całym świecie ponad 2 mld osób. To ogromny atut serwisu społecznościowego, dzięki któremu gigant zarabia krocie. Ambicje FB sięgają jednak znacznie dalej. Mark Zuckerberg chce stworzyć pierwszą ogólnoświatową walutę.

W oficjalnych materiałach Facebook i jego partnerzy unikają co prawda słowa kryptowaluta, jednak Libra ma być właśnie takim rozwiązaniem. Serwis chce najprawdopodobniej uniknąć potencjalnie negatywnych konotacji z projektami kryptowalut, które nie odniosły sukcesu.

Przeczytaj także

Rozwojem Libry ma zajmować się organizacja stworzona przez 28 podmiotów. Facebooka reprezentuje spółka Calibra, oprócz niej składkę założycielką zdecydowały się uiścić Mastercard, Visa, PayPal, PayU, Uber, eBay, Booking, a nawet Spotify. Libra Association nie jest projektem zamkniętym, już teraz mówi się, że liczba wspierających ją podmiotów może szybko urosnąć do ponad 100.

facebook_libra_02 Fot. foto: materiały prasowe

Płatności mają być uiszczane między innymi przez Facebooka oraz komunikatory Messenger oraz WhatsApp. Ma to być przewagą konkurencyjną na terenach, na których nie ma łatwego dostępu do usług bankowych.

Libra – co wiemy o kryptowalucie Facebooka?

Libra ma wejść do obiegu w pierwszej połowie 2020 roku. Kryptowaluta Facebooka, tak jak Bitcoin, korzysta z technologii blockchain.

Stabilność Libry ma być gwarantowana przez zasoby wspierających je instytucji finansowych. Kryptowaluta ma zdobyć głównie użytkowników, którzy korzystają ze smartfonów i mają dostęp do internetu, ale żyją w rejonach i krajach, w których dostęp do usług bankowych nie jest powszechny.

Nowy sposób płatności ma umożliwiać błyskawiczne przekazywanie środków pomiędzy użytkownikami przy wykorzystaniu aplikacji. Libra Association powoła do działania zespół ekspertów ds, bezpieczeństwa, których zadaniem będzie przeciwdziałania wykorzystywania kryptowaluty do prania brudnych pieniędzy.

Facebook zapewnił zaś, że gwarantuje pełny zwrot pieniędzy w przypadku utraty środków Libry w następstwie oszustwa.

Nie sprawdziły się żartobliwe przypuszczenia, że walutą Facebooka staną się lajki.

Zobacz także: Facebook szykuje własną kryptowalutę. Będzie można płacić „lajkami”? 

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.