Pogoda
28.11.2017 12:52

Facebook zatrudnia sztuczną inteligencję do wyszukiwania samobójców

Sieć społecznościowa będzie monitorować treść postów oraz filmów udostępnianych za jej pośrednictwem, żeby odszukać osoby mające myśli samobójcze i dawać na nie namiary odpowiednim służbom.

Facebook zatrudnia sztuczną inteligencję do wyszukiwania samobójców
foto: materiały prasowe

Do zadań sztucznej inteligencji należeć będzie wskazywanie publikacji, których treść sugeruje przeżywanie przez ich autorów ciężkich chwil. Algorytmy będą także przyglądać się interakcjom ze znajomymi – jeśli wykryje próby pocieszania oraz pytania, jak można pomóc, będzie to znak, że w życiu użytkownika serwisu dzieje się coś niedobrego.

Posty, które mogą wskazywać na zły stan psychiczny piszącej jej osoby po wyszukaniu i oznaczeniu przez sztuczną inteligencję będą analizowane przez ludzi. Jeśli pojawią się podejrzenia o myślach samobójczych, sprawa zostanie przekazana odpowiednim służbom.

Test tej funkcji przeprowadzono na terenie USA – jak wynika z raportów, SI udało się wytypować w ciągu miesiąca 100 osób, które mogły potrzebować pomocy psychologa.

Wśród poprawek wprowadzanych do systemu po okresie pierwszych testów znalazła się między innymi ulepszająca identyfikowanie osoby, którą należy powiadomić o podejrzeniu możliwości popełnienia samobójstwa.

Sztuczna inteligencja ma monitorować użytkowników Facebooka na całym świecie, w tym także w Europie. Być może nawet zdążyliście już trafić wstępnie na listę podejrzanych, jeśli zwróciliście uwagę na informację o opracowaniu wielorazowej kapsuły do popełniania samobójstwa, której plany wydruku 3D mają być udostępnione w internecie.

Sieć sprawdza się jako środek przeciwdziałaniu samobójstwom. Jeden z takich przypadków dotyczy Polski – pochodzący z małopolski gracz EVE Online napisał w grze, że w związku z niepowodzeniami i przegranymi zastanawia się nad skończeniem ze sobą. Dzięki akcji irlandzkich graczy, Interpolu i polskiej policji mężczyznę udało się odnaleźć i uratować.

Popieracie inicjatywę Facebooka?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet