Pogoda
30.12.2016 14:54

Facebook zbanował niepełnosprawnego za imię

Facebook nie ma litości dla użytkowników, którzy według niego łamią regulamin. Przekonał się o tym niepełnosprawny Anglik, który nie zdołał przekonać serwisu, że naprawdę ma na imię DJ.

Facebook zbanował niepełnosprawnego za imię
foto: materiały prasowe

55-latek zmienił swoje personalia w 2008 roku, po tym jak padł ofiarą oszustwa. Mimo przekazania sieci społecznościowej skanów dokumentów potwierdzających tożsamość, Facebook nie dał się nabrać przekonać i zablokował profil mężczyzny.

Internetowy gigant uznał, że użytkownik używa prywatnego profilu do reklamowania swoich usług muzycznych. Regulamin Facebooka wymaga, żeby legitymować się na nim prawdziwym imieniem i nazwiskiem.

Serwis powiadomił DJ'a, że jeśli chce używać witryny do prezentowania biznesu, marki, organizacji, idei lub postaci publicznej, powinien stworzyć fanpage.

Zapisom znajdującym się w umowie o korzystaniu z serwisu przyjrzał się polski UOKiK i powziął decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego – zdaniem Urzędu, w regulaminie Facebooka znajduje się wiele niejasności.

DJ cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów i jest zmuszony korzystać z wózka inwalidzkiego. Facebook był jednym z niewielu okien na świat, jakie posiadał – jak przyznaje, po straceniu dostępu do konta zaczął się czuć izolowany, stracił także okazję na spędzenie świąt z rodziną, gdyż nie mógł odebrać wysłanego mu przez serwis społecznościowy zaproszenia.

Niepełnosprawny ma problemy z korzystanie z telefonu – stwierdził, że wykonanie połączenia „zbyt dużo go kosztuje”.

Przypadek Anglika powinien zmrozić wszystkich, którzy ulegli magii Sylwestra z Andrzejem Dudą i podrzucili tam wpis zmieniając swoje dane – Facebook może ich za to zbanować, regulaminowe prawo i sprawiedliwość jest po stronie serwisu.

Podaliście fałszywe dane na Facebooku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook