Pogoda
20.01.2017 10:41

Facebook zbanował policji narzędzie do śledzenia demonstrantów

Portal społecznościowy odciął dostęp do swoich danych firmie Media Sonar – twórcom oprogramowania pozwalającego policji na śledzenie w czasie rzeczywistym osób organizujących i biorących udział w protestach.

Facebook zbanował policji narzędzie do śledzenia demonstrantów
foto: Takver, CC BY-SA 2.0

Rozwiązanie nie może już korzystać z API – udostępnianego programistom sposobów na łatwy dostęp do informacji (także tych ukrytych) przechowywanych przez Facebooka – do gromadzenia danych na temat aktywności użytkowników.

Portal poszedł tym samym w ślady Twittera, który odciął Media Sonar od swoich danych po wyjściu na jaw, że narzędzie służyło amerykańskiej policji do namierzania użytkowników posługujących się hashtagami #BlackLivesMatter i #DontShoot, używanymi w ramach protestu przed brutalnością stróżów prawa w stosunku do czarnoskórych.

Informacje o tym, kto dokładnie używa dostarczanego przez Media Sonar narzędzia – ban na dostęp do API utrudnia, ale nie umożliwia pozyskiwanie interesujących służby danych – informacje o klientach nie są przez kanadyjską spółkę polecane.

Możliwości systemu pasują do przedstawionej w Polsce wizji policjanta przyszłości, który byłby kierowany przez Sztuczną Inteligencję monitorującą wpisy na serwisach społecznościowych do miejsc, w których znajdują się (lub do których zmierzają) osoby podejrzane o popełnienie (lub chęć popełnienia) przestępstwa.

Twórcy narzędzia inwigilacyjnego nie mogą już także korzystać z API udostępnianego przez Instagram (serwis należy do Facebooka) – w uzasadnieniu także i w tym przypadku podano złamanie zapisów regulaminu.

W roku 2016 przez Stany Zjednoczone przelała się fala potężnych protestów przeciwko dyskryminacji rasowej, jakiej dopatrzono się podczas interwencji tamtejsze policji – czarnoskórzy ginęli od kul funkcjonariuszy znacznie częściej, niż biali.

Podczas zamieszek amerykańska policja po raz pierwszy w historii użyła robota-zabójcy, który podrzucił i zdetonował osaczonemu snajperowi materiał wybuchowy.

Bierzesz udział w protestach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook