Facebook zbanował policji narzędzie do śledzenia demonstrantów
Michał Tomaszkiewicz
20.01.2017 10:41
Facebook zbanował policji narzędzie do śledzenia demonstrantów Fot. Takver, CC BY-SA 2.0

Portal społecznościowy odciął dostęp do swoich danych firmie Media Sonar – twórcom oprogramowania pozwalającego policji na śledzenie w czasie rzeczywistym osób organizujących i biorących udział w protestach.

Rozwiązanie nie może już korzystać z API – udostępnianego programistom sposobów na łatwy dostęp do informacji (także tych ukrytych) przechowywanych przez Facebooka – do gromadzenia danych na temat aktywności użytkowników.

Portal poszedł tym samym w ślady Twittera, który odciął Media Sonar od swoich danych po wyjściu na jaw, że narzędzie służyło amerykańskiej policji do namierzania użytkowników posługujących się hashtagami #BlackLivesMatter i #DontShoot, używanymi w ramach protestu przed brutalnością stróżów prawa w stosunku do czarnoskórych.

Informacje o tym, kto dokładnie używa dostarczanego przez Media Sonar narzędzia – ban na dostęp do API utrudnia, ale nie umożliwia pozyskiwanie interesujących służby danych – informacje o klientach nie są przez kanadyjską spółkę polecane.

Możliwości systemu pasują do przedstawionej w Polsce wizji policjanta przyszłości, który byłby kierowany przez Sztuczną Inteligencję monitorującą wpisy na serwisach społecznościowych do miejsc, w których znajdują się (lub do których zmierzają) osoby podejrzane o popełnienie (lub chęć popełnienia) przestępstwa.

Twórcy narzędzia inwigilacyjnego nie mogą już także korzystać z API udostępnianego przez Instagram (serwis należy do Facebooka) – w uzasadnieniu także i w tym przypadku podano złamanie zapisów regulaminu.

W roku 2016 przez Stany Zjednoczone przelała się fala potężnych protestów przeciwko dyskryminacji rasowej, jakiej dopatrzono się podczas interwencji tamtejsze policji – czarnoskórzy ginęli od kul funkcjonariuszy znacznie częściej, niż biali.

Podczas zamieszek amerykańska policja po raz pierwszy w historii użyła robota-zabójcy, który podrzucił i zdetonował osaczonemu snajperowi materiał wybuchowy.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.