Pogoda
08.03.2019 16:14

Facebook zdradził, jak będzie walczył z antyszczepionkowcami

Treści antyszczepionkowe będą traktowane na Facebooku jako fake newsy – serwis społecznościowy zdradził, co dokładnie będzie robił, żeby zapewnić bezpieczeństwo społeczności użytkowników.

szczepienie
foto: Daniel Paquet, CC BY 2.0

Facebook zapowiedział walkę z dezinformacją dotyczącą szczepionek. Problem jest poważny – serwisy społecznościowe stały się idealną platformą komunikacyjną dla osób, które wierzą w rzekomą szkodliwość szczepionek i swoimi przekonaniami zarażają innych.

Rosnące szeregi antyszczepionkowców zaczynają być prawdziwym zagrożeniem – udowodniła to epidemia odry, która wybuchła w USA. Internetowi giganci po apelu polityków poczuli się zobligowani do walki o zdrowie i życie swoich użytkowników i zapowiedzieli brak litości dla treści, które zagrażają ich bezpieczeństwu.

Jako jeden z pierwszych deklarację walki z publikacjami dotyczącymi rzekomej szkodliwości szczepień zadeklarował Facebook – gigant podzielił się właśnie informacjami na temat tego, w jaki sposób zamierza prowadzić batalię z dezinformacją.

szczepionka HPV
szczepionka HPV
Przeczytaj także Facebook nazywa rzeczy po imieniu - treści antyszczepionkowców to fake newsy

Facebook wytacza ciężkie działa na antyszczepionkowców

Zgodnie z zapowiedziami, Facebook woli zapobiegać szerzeniu się antyszczepionkowej zarazy, niż potem próbować ją leczyć. Oto, jakie narzędzia posłużą serwisowi społecznościowemu do walki ze szczepionkowa dezinformacją:

  • Obniżymy ranking grup i stron, które rozpowszechniają błędne informacje na temat szczepień – w Aktualnościach i w funkcji Szukaj. Te grupy i strony nie będą pojawiać się w rekomendacjach, ani w podpowiedziach podczas wpisywania haseł w wyszukiwarce
  • Gdy natrafimy na reklamy zawierające nieprawdziwe informacje o szczepionkach, odrzucimy je. Usunęliśmy także związane ze szczepionkami opcje targetowania, np. „kontrowersje dotyczące szczepionek”. W przypadku kont reklamowych, które będą wciąż naruszać nasze zasady, możemy podjąć dalsze działania, takie jak ich blokada
  • Nie będziemy wyświetlać ani rekomendować treści zawierających nieprawdziwe informacje na temat szczepień w Instagram Explore, ani na stronach hasztagów
  • Analizujemy możliwości udostępniania materiałów edukacyjnych na temat szczepień, osobom które zetknęły się z dezinformacją w tym temacie

Facebook podkreśla, że nie będzie mieć żadnej litości dla treści antyszczepionkowych:

"

Na przykład, jeśli administrator grupy lub strony opublikuje nieprawdziwe informacje na temat szczepionek, usuniemy całą grupę lub stronę z rekomendacji, ograniczymy widoczność tych grup i stron w Aktualnościach i w funkcji Szukaj oraz odrzucimy reklamy zwierające nieprawdziwe informacje. "

Serwis społecznościowy zapowiada także, że będzie publikował przy postach antyszczepionkowców „bardziej rzetelne informacje na temat szczepionek pochodzących od organizacji eksperckich”.

To właśnie one będą pojawiać się w wynikach wyszukiwania, na stronach poświęconych tematyce szczepionek oraz w grupach tematycznych.

Zobacz także: >> Polska karcianka pozwoli wcielić się w antyszczepionkowego hochsztaplera <<

Facebook podkreśla, że to tylko początek walki z antyszczepionkowcami – w przyszłości można spodziewać się kolejnych informacji ciosów w dezinformację.

Czy Facebook robi słusznie wypowiadając walkę antyszczepionkowcom?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet