Fake Friday – strona z historią cen z polskich sklepów

26.11.2019 08:30
Fake Friday – strona z historią cen z polskich sklepów Fot. zrzut ekranu Fake Friday

Black Friday bywa dla sklepów okazją do nieco zbyt optymistycznego przedstawienia atrakcyjności swojej oferty – wciąż zdarzają się przypadki podwyższania cen, żeby w Czarny Piątek triumfalnie ogłosić dużą przecenę. Dzięki Fake Friday można takie zagrania błyskawicznie wyłapać.

Czarny Piątek to święto zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Pierwsi liczą na zakup upatrzonych produktów w atrakcyjnych cenach, drudzy liczą na rekordowy utarg i zysk. Klientów przyciągają spektakularne obniżki, sklepy czasami starają się więc pomóc szczęściu, podwyższając przed Black Friday, żeby mieć z czego dawać upust.

Taki proceder jest co prawda zabroniony przez prawo, jednak jeśli podwyżki robione są sukcesywnie na kilka tygodnie przez Czarnym Piątkiem, trudno jest to wyłapać. Dlatego właśnie, gdy przed Black Friday 2018 przestała działać historia cen w porównywarce Ceneo, internet zaczął wietrzyć spisek sprzedawców chcących ukryć swoje machlojki.

Przeczytaj także

Jeden z użytkowników Wykopu postanowił w 2019 roku wziąć sprawy w swoje ręce i stworzył stronę, na której można poznać dokładną historię zmian ceny w sklepach w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Black Friday 2019 – prawdziwe okazje sprawdzane na Fake Friday

Witryna fakefriday.org została przygotowana z odpowiednim wyprzedzeniem:

Napisałem bota, który kilka razy w miesiącu sprawdzał ceny produktów w sklepach z elektroniką. Podaję tutaj najniższą cenę jaką bot odczytał w ostatnich 6 miesiącach. To są ceny takie jakie podawały strony. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy produktów ma tutaj swoje ceny.

Strona jest prosta w użyciu: wystarczy wpisać nazwę poszukiwanego produktu, a serwis poda, jak wyglądała najkorzystniejsza oferta. Pozwoli to sprawdzić, czy Black Friday 2019 przyniósł rzeczywiste obniżki, czy tylko stara się sprawiać takie wrażenie.

Twórca Fake Friday podpowiada, w jaki sposób najlepiej korzystać z jego dzieła:

Różne sklepy mają różne nazwy produktów. Czasem produkty zmieniają linki. Dlatego taka wyszukiwarka wydała się najlepsza. Zwraca 10 produktów najbardziej podobnych do tego który szukasz. Jeśli nazwa jest identyczna, to będzie na pierwszej pozycji. Jeśli te 10 wyników nie wystarczyło aby znaleźć, to wpisz dokładniejszą nazwę.

Niezbędnik dla kupujących w Czarny Piątek 2019 przygotował UOKiK. Urząd przypomina, jakie prawa mają konsumenci dokonujący zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Zobacz także: Niezbędnik Black Friday. UOKiK przygotowuje kupujących na Czarny Piątek 2019 

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.