Fani DC chcą, żeby Joker „znów był gejem”

Sergiusz Kurczuk
04.06.2018 13:29
Joker (Jack Nicholson)|undefined Fot. kadr z filmu Batman

Joker to jeden z najsłynniejszych czarnych charakterów ze świata komiksów. Fani postaci chcą, żeby twórcy przedstawiali go jako geja. 

Joker ma już 78 lat i wciąż jest śmiertelnie niebezpiecznym przeciwnikiem Batmana zarówno w komiksach, a także w aktorskich i animowanych serialach oraz filmach fabularnych. W ciągu prawie 8 dekad złoczyńca niejednokrotnie zmieniał się pod względem charakteru i wyglądu. Do tej pory jednak nikt otwarcie nie powiedział nic na temat seksualności Jokera. Dopiero lata 90. i wprowadzenie w serialu o Batmanie postaci Harley Quinn spowodowało, że w micie Jokera pojawił się wątek damsko-męski. Można było oczywiście postrzegać go, jako niepisanego przedstawiciela osób LGBTQ, ale były to jedynie spekulacje. Fani domagają się od wydawnictwa DC Comics, by potwierdzenia tych domysłów.

Joker jest gejem?

Z tego powodu w serwisie change.org pojawiła się petycja, by Joker znowu stał się postacią homoseksualną. Twórcy ankiety powołują się na kreację Jokera autorstwa takich artystów, jak Frank Miller w komiksie „The Dark Knight Returns” oraz Grant Morrison, którzy na łamach „Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth” zasugerowali, że złoczyńca jest gejem. Według treści petycji Joker przez wiele lat wykazywał cechy osób LBGTQ. Twórcy listu otwartego zauważają, że komiksowy Joker ma wiele kobiecych cech: używa szminki, maluje paznokcie,  nosi wysokie obcasy, a niekiedy przebiera się w damskie stroje. Poza tym niejednokrotnie ukazywano Batmana jako obiekt niezdrowej obsesji Jokera, którą można odebrać jako chorobliwą formę miłości.

Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth Fot. foto: kadr z komiksu Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth

Mimo powyższych „dowodów” żadne oficjalne źródło nigdy nie potwierdziło, że Joker rzeczywiście jest homoseksualny, tym bardziej że fabuła przytoczonych komisów działa się w alternatywnych rzeczywistościach, a nie kanonicznym świecie DC. Joker był przedstawiany raczej jako osoba aseksualna. Poza tym przypisanie homoseksualizmu złoczyńcy pokroju Jokera wpisywałoby się w krzywdzące stereotypy na temat gejów. Ponadto żaden komiksowy fan ze środowiska LGBTQ nie powoływałby się raczej na Millera, który według niektórych czytelników cechuje się homofobią. 

The Dark Knight Returns Fot. foto: kadr z komiksu The Dark Knight Returns

Nie do końca wiadomo więc, co jest celem całej akcji i kto za nią stoi, ale raczej przejdzie bez echa wśród komiksowych twórców i nie wpłynie na postać Jokera. Również w nadchodzącym filmie o Księciu Zbrodni. 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.