Ferie zimowe: jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?
15.01.2016 14:19
Ferie zimowe: jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Fot. materiały prasowe

Nadchodzące ferie zimowe to nie tylko okres beztroskiego wypoczynku, ale także wzmożonego ruchu na niektórych drogach, a przede wszystkim na stokach narciarskich. Policja przypomina jak dbać o bezpieczeństwo najmłodszych.

Jak co roku rozpoczyna się akcja „Bezpieczne ferie”. To oznacza, że nad bezpieczeństwem na drogach jeszcze uważniej czuwać będą funkcjonariusze, sprawdzający trzeźwość, uprawnienia kierowców, kontrolując prędkość oraz oceniając stan techniczny zarówno aut osobowych, jak i autokarów.

Wzmożonych kontroli mogą się przede wszystkim spodziewać osoby przewożące dzieci i młodzież – sprawdzana będzie kondycja pojazdów, jak również sprawność psychofizyczna kierowców. Szczególnie dużo patroli policji będzie można spotkać na trasach prowadzących do strategicznych miejsc, w których odbywają się różne obozy zimowe.

Policja na swojej stronie (www.policja.pl) przypomina rodzicom i opiekunkom o tym, na co warto zwrócić uwagę podczas wysyłania dzieci w podróż autokarami:

  • sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
  • poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
  • wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Funkcjonariusze również zachęcają opiekunów do przypomnienia dzieciom podstawowych zasad jak poruszać się po drogach, szczególnie w złych warunkach widoczności. Najmłodsi powinni wiedzieć o tym, że po zmroku lub we mgle są zdecydowanie gorzej widoczne, a droga hamowania auta na śliskiej nawierzchni jest znacząco dłuższa.

Należy również mieć świadomość, że każda osoba poruszająca się na piechotę drogą, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana do posiadania elementów odblaskowych umieszczonych w widocznym dla kierowców miejscu. Za ich brak grozi mandat. Bardziej niż grzywna do rozumu powinien przemawiać fakt, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny przez kierowcę w odległości około 40 metrów. Dystans ten po założeniu odblasków wydłuża się do 150 metrów.

Warto dzieciom wspomnieć także o tym, że:

  • do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
  • nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
  • korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;
  • kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
  • nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
  • podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Mundurowi również będą nadzorować ruch na stokach, upominając narciarzy za zbyt brawurową jazdę oraz sprawdzając czy dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, noszą kaski. W razie potrzeby, policjanci przeszkoleni są do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym – w akcjach ratunkowych wspierają GOPR.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.