Ferrari cofało liczniki w supersamochodach, żeby sprzedawać je drożej

Michał Tomaszkiewicz
07.03.2018 13:25
Ferrari cofało liczniki w supersamochodach, żeby sprzedawać je drożej Fot. materiały prasowe

Ferrari zorientowało się, że nowy samochód można sprzedać znacznie drożej niż używany i wyposażyło dealerów w oprogramowanie Deis Tester, pozwalające na obniżanie przebiegu aut bez pozostawiania śladów w pamięci komputera pokładowego. 

W Polce przekręcanie liczników przez handlarzy samochodami jest tajemnicą poliszynela – nikt nie chce kupować aut o przebiegu wyższym niż 200 000 km, w ogłoszeniach przeważają więc samochody, które „przejechały” niemal równo 160 000 km.

Według nowego prawa, w Polsce za zaniżenie przebiegu auta grozi kara więzienia – nikt nie przypuszczał jednak, że za kratki mogą trafić pracownicy oficjalnego dealera Ferrari. Prawda o oszukiwaniu klientów wyszła na jaw w USA.

Ferrari cofało liczniki

Informacje o oprogramowaniu Deis Tester podał jeszcze w 2017 były pracownik dealera Ferrari w Miami i Palm Beach po tym, jak po 22 latach został zwolniony. Urządzenie i aplikacja zostały stworzone z myślą o zerowaniu przebiegu egzemplarzy testowych, służących do jazd próbnych.

Już to wystarczy, żeby mocno podważyć zaufanie do włoskiego producenta supersamochodów – Ferrari oszukiwało klientom, sprzedając im używane auta w cenie nowych (a przy cenach idących w miliony złotych różnica była znaczna).

Pracownik zdradził, że proceder odbywał się za zgodą centrali – licznik mógł być wyzerowany tylko wtedy, gdy operację przez zatwierdzali przez internet Włosi.

Teoretycznie Deis Tester pozwalał na obniżenie przebiegu samochodu, który przejechał mniej niż 500 km. W praktyce dochodziło do wykorzystywania aplikacji także w innych przypadkach.

Zwolniony z salonu Ferrari pracownik twierdzi, że dostał wypowiedzenie po tym, jak nie chciał pomóc w cofnięciu licznika w należącym do jednego z klientów modelu LaFerrari – podniosłoby to wartość supersamochodu o milion dolarów.

W rezultacie prowadzonego śledztwa do amerykańskiego sądu federalnego został skierowany pozew przeciwko Ferrari - producentowi zarzuca się odpłatne cofanie liczników w samochodach klientów oraz oszustwa podatkowe.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.