Pogoda
08.02.2017 08:59

Fiatem Tipo dookoła świata w 133 dni

Włoski producent samochodów postanowił pokazać światu, że jego najnowszy sedan – Tipo – jest autem solidnym, które wzorowo wywiąże się ze swojej roli nawet podczas podróży dookoła świata.

Fiatem Tipo dookoła świata w 133 dni
foto: materiały prasowe

Turecki dziennikarz, Okan Altan, wyjechał Fiatem Tipo z fabryki Tofas w Bursie 13 sierpnia 2016 roku. Pierwszym etapem była Europa. Nim dotarł do Rosji, przejechał przez Grecję, Bułgarię, Rumunię i Ukrainę. Pokonanie słynnej trasy Transsyberyjskiej zajęło mu 8 dni. Kontynuował podróż tym razem po drogach w Japonii. Punktem docelowym była Yokohama, z której promem przepłynął do Meksyku.

Niestety Okan utknął 11 dni po dotarciu na miejsce. Wszystko przez problemy natury biurokratycznej, skutecznie powstrzymujące go przed postawieniem stopy w Ameryce Północnej. Po zwiedzeniu tamtejszych zakątków, po raz kolejny Altan powrócił na pokład statku. Po 40 dniach dryfowania dotarł z powrotem do Europy, przejeżdżając przez 14 krajów, w tym Holandię, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Austrię i Włochy, nim dotarł do Turcji.

Łącznie pojawił się w 22 państwach i 122 miastach. Wszystko to w 133 dni. Przejechał aż 41 000 kilometrów. Jak twierdzi Okan Altan, Fiat Tipo nie sprawował najmniejszych problemów podczas podróży, mimo braku jakiegokolwiek specjalnego przygotowania. Auto było w pełni seryjne. Jedyny niezbędny serwis ograniczał się do zastąpienia dwóch dziurawych opon nowym ogumieniem.

Tym samym turecki oddział FCA dowiódł, że Fiat Tipo – sprzedawany na tamtejszym rynku pod nazwą Aegea – to samochód nadający się nie tylko do jazdy po mieście, ale także w dłuższe trasy. Włoski sedan standardowo jest wyposażony w niezależną kolumnę MacPhersona z przodu oraz belkę skrętną z tyłu. Zapewnia niezły poziom komfortu za sprawą sprężystego zawieszenia, które dodatkowo cicho pracuje, skutecznie tłumiąc wszelkie dźwięki wydobywające się spod podłogi.

Co ciekawe, na polskim rynku ten model w 2016 roku cieszył się największą popularnością spośród całej gamy Fiata. Mieszkańcy kraju nad Wisłą zarejestrowali łącznie 9259 samochodów tego producenta, z czego 32% stanowiły Tipo. Obecnie za ten model przyjdzie nam zapłacić od 43 200 złotych.

Tagi: Fiat News