Pogoda
16.10.2017 12:43

Fidget spinner podbił kosmos

Gadżet, o którym na Ziemi zaczyna być już cicho, trafił do kosmosu. Mieszkańcy ISS zabrali się do poważnych, naukowych eksperymentów z fidget spinnerem, choć oglądając film można mieć wrażenie, że się nim po prostu dobrze bawią.

Fidget spinner podbił kosmos
foto: kadr z wideo

Tę zabawkę musiał posiadać każdy, kto chciał być modny i wzbudzać uznanie wśród kolegów z gimnazjum.

Gadżet powstał jako zabawka mająca pomagać dzieciom z ADHD i autyzmem – kręcenie fidget spinnerem miało według twórczyni wynalazku zmniejszać lęki i polepszać koncentrację. Okazało się jednak, że były to tylko wypowiedzi mające zamydlić oczy prawdziwych chrześcijan – zabawkę zdemaskowano (w czym pomogła między innymi Telewizja Republika) jako narzędzie szatana.

Do doceniania wynalazku świat musiał dojrzeć – patent na jego konstrukcję został przyznany jeszcze w 1993 roku, światowy szał wybuchł dopiero w 2017 roku. Podczas gdy na naszym globie fidget spinner udaje się powoli na wygnanie przez zapomnienie, ponad nim stał się nowością, która zafascynowała stacjonujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej naukowców.

Kosmonauci dokładnie sprawdzili, jak zabawka zachowuje się w spadku swobodnym, pokazując przy tym kilka sztuczek, których uwiązany ziemską grawitacją mogą co najwyżej pozazdrościć.

Naukowcy podzielili się pierwszymi spostrzeżeniami, tłumacząc przy okazji, dlaczego w kręceniu gadżetem są zdecydowanie lepsi, niż ziemskie nastolatki:

Jak długo kręci się fidget spinner w kosmosie? Nie jesteśmy pewni i to doskonały powód, żeby poeksperymentować z prawami ruchu Newtona! Dzięki unoszeniu gadżetu znika spowalniające tarcie na łożysku pomiędzy uchwytem a ramionami gadget spinnera – ich prędkości wyrównują się, dzięki czemu gadżet obraca się jako jedno urządzenie.

Nie podano jeszcze, czy kręcenie gadżetem na poziomie incepcji (z kosmonautą robiącym symultanicznie fikołki) ma zauważalny wpływ na działanie fidget spinnera.

Bawicie się jeszcze fidget spinnerem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety