Fińscy naukowcy stworzyli jedzenie produkowane z powietrza

07.08.2019 15:48
Fińscy naukowcy stworzyli jedzenie produkowane z powietrza Fot. źródło: Shutterstock

Białko stworzone przez fińską firmę przypomina w smaku mąkę.

Stworzone w laboratorium jedzenie to jeden z najpopularniejszych trendów żywieniowych ostatnich lat. Firmy prześcigają się w wytwarzaniu sztucznego mięsa, etycznych cukierków i jajek, ale jeszcze nikt dotąd nie był w stanie stworzyć białka, które pochodzi dosłownie z powietrza.

"Solein" to produkt stworzony przez Solar Foods. Firma oparła swoją pracę na pomyśle przygotowanym przez NASA. Po latach prób i błędów twórcy byli w stanie stworzyć wysokobiałkową "mąkę", która zawiera w sobie 50 procent białka, 10% tluszczy i około 25% weglowodanów.

Przeczytaj także

Jak donoszą twórcy zarówno w smaku, jak i wyglądzie ich białko przypomina mąkę. Dzięki temu będzie można je wykorzystać w szerokim spektrum produktów spożywczych.

Kiedy "Solein" trafi do sprzedaży

Jak informują naukowcy, ich produkt ma trafić do sklepów już w 2021 roku. Początkowo ma być składnikiem wykorzystywany w shake'ach proteinowych i jogurtach.

Solein oprócz bycia jedzeniem z mieszanki wody, CO2 i prądu to również produkt o zerowym śladzie węglowym. Możliwości zastępowania nim mniej etycznego jedzenia są nieograniczone.

Solein Fot. źrodło: Solar Food / materiały prasowe

Firma, aby wytworzyć Solein, dokonuje ekstrakcji CO2 z powietrza, następnie miesza je z wodą, witaminami i składnikami odżywczymi. A na koniec korzysta z energii słonecznej od partnerskiej firmy Fortum, aby pobudzić naturalny proces fermentacji. Właśnie w ten sposób ostatecznie na naszych stołach za 2 lata wyląduje białko z laboratorium.

Białko dodajmy, które nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowsiko.

Firma pracuje aktualnie z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną) nad wykorzystaniem swojego produktu na szeroką skalę.

Fajnie by było zjeść frytki z powietrza, z burgerami z "niemięsa".

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o Solein, wystarczy, że poczytacie o białku na stronie Solar Foods TUTAJ.

Zobacz także: Uber Eats wprowadza nowe opłaty. Zapłacimy więcej?

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.