Pogoda
05.02.2016 12:53

Firefox OS znika ze smartfonów

Mozilla podjęła trudną decyzję – Firefox OS, mający być prawdziwie otwartą alternatywą w świecie systemów operacyjnych na smartfony, nie będzie już rozwijany.

Firefox OS znika ze smartfonów
foto: materiały prasowe

Pożegnalną wersją systemu będzie Firefox OS oznaczony numerem 2.6, który ma zostać wydany w maju 2016 roku. Po tej dacie Mozilla zamierza przekierować programistów pracujących do tej pory nad systemem operacyjnym do innych projektów.

Firefox OS nie odniósł sukcesu na rynku, mimo że początki wyglądały obiecująco. Pierwsze smartfony z systemem Mozilli, Alcatel Onetouch Fire oraz ZTE Open, błyskawicznie się wyprzedały. System nie zdołał jednak przyciągnąć do siebie największych producentów, co było przyczyną omawianej w oficjalnym komunikacie decyzji.

"

Z powodu obecności na rynku kilku popularnych systemów operacyjnych oraz ekosystemów aplikacji byliśmy zmuszeni do pogoni za liderami. Nie było warunków, które pozwoliłyby zaistnieć Mozilli na komercyjnych smartfonach. "

Równocześnie z wydaniem ostatniej wersji Firefox OS Mozilla przestanie przyjmować obce – napisane dla Androida - aplikacje do sklepu Marketplace. Oprogramowanie pisane z myślą o systemie Mozilli będą mogły być publikowane do 2017 roku.

Koniec wsparcia ze strony Mozilli nie oznacza, że system nie będzie już dalej rozwijany – kod źródłowy dostępny jest na licencji Open Source, co oznacza że każdy chętny może go pobrać i zmienić. Bez aktywnej pomocy ze strony twórców Firefoksa szansa na sukces systemu jest jednak jeszcze mniejsza, niż dotychczas.

Mozilla próbowała zdobyć rynek współpracując z producentami, którzy przygotowywali tanie modele z Firefox OS. Niska cena okupowana była jednak wyraźnie gorszymi parametrami technicznymi: większość modeli była wyposażona w ekran 320 x 480 punktów i maksymalnie 256 MB RAM.

O tym, jak ciężko jest przekonać użytkowników smartfonów do własnych rozwiązań przekonał się Microsoft, którego mobilny Windows – mimo dużych nakładów marketingowych – zdobył mniej niż 2% rynku.

Mieliście styczność z Firefox OS?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile