Pogoda
08.05.2018 10:51

Firefox pokaże profilowane reklamy w pustych kartach

Firefox 60 zadebiutuje 9 maja 2018 – przeglądarka została wzbogacona o funkcję, która zapewne będzie budzić kontrowersje. Będzie wyświetlać własne reklamy w otwieranych kartach – ma to jednak robić z poszanowaniem prywatności.

Firefox
foto: materiały prasowe

Przeglądarki internetowe prześcigają się we wprowadzaniu funkcji, dzięki którym będą jeszcze atrakcyjniejsze dla użytkowników. Chrome oferuje od niedawne funkcję blokowania automatycznego odtwarzania filmów na odwiedzanych stronach, a nawet wbudowanego adblocka.

Mozilla podeszła do rozwijania przeglądarki w nieco inny sposób – Firefox, poczynając od wersji 60, będzie pokazywał użytkownikom reklamy.

Użytkownicy przeglądarki zdążyli się już przyzwyczaić do podpowiedzi możliwych do odwiedzenia ciekawych stron podsuwanych przez Pocket – propozycje dobierane są między innymi pod względem popularności w sieci.

Firefox wyświetli linki sponsorowane

To właśnie wśród proponowanych w taki sposób linków znajdą się odnośniki sponsorowane – mają być one dobierane na podstawie historii odwiedzanych stron.

Mozilla zapewnia przy tym, że nie będzie to naruszeniem prywatności użytkowników, gdyż dane nie będą przekazywane ani do twórców Firefoksa, ani do systemu Pocket – o tym, jaki link sponsorowany wyświetlić decydować będą algorytmy pracujące lokalnie w przeglądarce.

Firefox nie będzie przy tym upierać się, że chce zarabiać na pokazywaniu reklam – jeśli użytkownik nie będzie chciał wspierać darmowej przeglądarki w taki sposób, może wyłączyć pokazywanie linków sponsorowanych w ustawieniach.

Przeglądarki internetowe zarabiają przede wszystkim na odsyłaniu do wyszukiwarek internetowych – zmiany domyślnych silników dokonywane od czasu do czasu przez Firefoksa wynika z faktu, że ktoś po prostu zaoferował lepsze warunki. Przychody pozwalają na opłacenie dalszego rozwoju programu oraz utrzymanie infrastruktury niezbędnej do jej funkcjonowania.

Której przeglądarki używacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery