Pogoda
09.06.2020 14:56

Firma komputerowa IBM wycofuje się z rozwoju technologii rozpoznawania twarzy w obawie przed łamaniem praw człowieka

Firma technologiczna IBM ogłosiła, że wycofuje się z dalszego rozwoju technologii pozwalającej na rozpoznawanie twarzy, w obawie przed tym, że może ona przyczynić się do łamania praw człowieka.

Firma komputerowa IBM wycofuje się z rozwoju technologii rozpoznawania twarzy w obawie przed łamaniem praw człowieka
fot. Sputnik/EAST NEWS (zdjęcie poglądowe)

Jak podają zagraniczne media, szef firmy IBM, Arvind Krishna, wystosował list do Kongresu USA, w którym nawołuje jego członków do bliższemu przyjrzeniu się problemom systemowego rasizmu i dyskryminacji na tle rasowym. CEO podkreślił jednocześnie, że firma IBM wycofuje się z dalszego rozwoju narzędzi do rozpoznawania twarzy, zwracając uwagę na niebezpieczeństwa stosowania takich technologii.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Przeczytaj także "Terminator" miał stać się rzeczywistością? Amerykanie próbowali stworzyć system na wzór Skynet

W ostatnim czasie wielokrotnie poruszano bowiem wątek, że narzędzia do rozpoznawania twarzy, mogą być nastawione stronniczo, dyskredytując na podstawie płci i rasy, z powodu za małej liczby danych wyjściowych, którymi „karmiony” jest system. Na dodatek narzędzia do rozpoznawania twarzy mogą zostać użyte w nieodpowiednich celach, naruszających prawa osobiste jednostki i prawa do własnego wizerunku.

Oświadczenie IBM

W oświadczeniu Krishny możemy czytać, że: 

"

Firma IBM silnie sprzeciwia się i nie akceptuje wykorzystania technologii, w tym narzędzi do rozpoznawania twarzy, w celu prowadzenia masowej inwigilacji, profilowania rasowego, łamania prawa człowieka, odbierania praw i wolności obywatelskich, czy wszelkich innych działań, nie będących w zgodzie z zasadami firmy oraz Kodeksem Zaufania i Przejrzystości. "

Fryderyk Chopin
Fryderyk Chopin
Przeczytaj także Jak w rzeczywistości wyglądał Fryderyk Chopin? Grafik z Iranu odtworzył wizerunek kompozytora [WIDEO]

Mężczyzna podkreślił też, że uważa, że właśnie teraz nadszedł czas na narodową dyskusję na temat tego, czy i w jaki sposób, agencje państwowe i organy ścigania, powinny wykorzystywać technologię rozpoznawania twarzy. 

Szef IBM podkreślił też, że Sztuczna Inteligencja jest mocnym narzędziem, które może pomagać stróżom prawa w ochronie obywateli. Jednak to właśnie użytkownicy technologii dzielą odpowiedzialność za to, do czego zostanie ona wykorzystana. W szczególności zwrócił uwagę na badanie i raportowanie na temat stronniczości i błędu systemowego, które związane są z użyciem technologii.

Kosmici
Kosmici
Przeczytaj także Chiny na tropie kosmitów. Jesienią ruszy nowy program badawczy

Jak zauważają osoby ze środowiska IBM komentujące sprawę dla CNBC, decyzja szefa firmy jest zarówno decyzją moralną, jak i biznesową. Technologia rozpoznawania twarzy nie przynosiła bowiem firmie zbyt wielu przychodów w ostatnim czasie, za to stanowiła powód do wielu dyskusji na temat zasad moralnych, związanych z jej wykorzystaniem. Wycofanie się z jej dalszego rozwoju jest więc dla IBM podwójnym zwycięstwem.

Czytaj także: Skradziono głowę Freddiego Mercury'ego. Zgubę odnaleziono u boku... Shreka.

Decyzja szefa IBM jest...

Tagi: Newsy News