Flaga LGBT na pomniku Chrystusa. Powiesiła ją profesor UW

07.08.2020 12:19
Flaga LGBT na pomniku Chrystusa. Powiesiła ją profesor UW Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/Zdjęcie poglądowe

W Warszawie na pomniku Chrystusa stojącego obok Bazyliki Świętego Krzyża znowu pojawiła się flaga LGBT. To znak solidarności z prześladowanymi.

Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie to jeden z najczęściej mijanych przez turystów kościołów w naszym kraju. Świątynia znajduje się na Krakowskim Przedmieściu, a tuż przed nią stoi pomnik Jezusa "Sursum Corda". Niedawno posąg ozdobiła tęczowa flaga umieszczona obok Chrystusa przez profesor Magdalenę Pecul-Kudelską.

Flaga LGBT na pomniku Chrystusa

O swoim dokonaniu aktywistka poinformowała na Facebooku, gdzie wyjaśniła przyczyny swojego działania. Flaga LGBT poza kolorami miała również napis "Solidarni z prześladowanymi", na cokole spoczął także napisany przez kobietę list.

Przeczytaj także

Jak podkreśla profesor, jej ruch nie miał na celu obrażania niczyich uczuć. Kobieta chciała wyrazić solidarność z osobami aresztowanymi niedawno za tęczowe flagi na pomnikach. Jej performance był także testem dla reakcji władz.

Jak opisuje Pecul-Kudelska, policja jedynie ją wylegitymowała i zabrała flagę. Żaden funkcjonariusz nie zasugerował nawet zatrzymania, a tym bardziej 48-godzinnego aresztu. Jak podkreśla z ironią kobieta:

To jest najwyraźniej traktowanie zarezerwowane dla tych, którzy nie są heteronormatywnymi paniami profesor w średnim wieku. Teraz zobaczymy, czy w kościele będzie kolejna msza przebłagalna, kardynał Nycz będzie opowiadał o bólu katolików, a premier Morawiecki przybiegnie z następnym zniczem.

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.